Najnovije vesti
Početna » Voćarstvo » Sorta maline Enrosadira za nova tržišta

Sorta maline Enrosadira za nova tržišta

Sorta maline je bila tema na Kongresu voćara i vinogradara na Fruškoj gori. Enrosadira je njeno ime. Vreme je da nova sorta maline dobije šansu jer tržište traži slatku, crvenu i krupnu malinu za prodaju u svežem stanju. Ukoliko je prinos 14 i više tona po hektaru uz dobru logistiku u izvozu na tržište EU, tu je i dobar prihod. Berba sorte Enrosadira u plasteniku u zadruzi “Naši voćari”, Milićevo selo traje do oktobra meseca. Otkup je za markete bio po ceni od 500 do 650 dinara za kilogram sveže maline (u zavisnosti od ambalaže u koju se pakuje)! Uz pomoć države su nabavljene kvalitetne, bezvirusne sadnice i sada daju plod koji vredi više.

ENROSADIRA – nova sorta maline – autor članka je Mr Branko Tanasković PSSS Čačak

Enrosadira je remotantna (dvorodna) sorta maline, veoma prinosna, krupnih, svetlocrvenih plodova, prijatnog ukusa i duže trajašnosti plodova u svežem stanju. Ovo je srednje bujna sorta maline sa prilično uzdignutim izdancima, kojima se lako manipuliše. Sadnja izdanaka obavlja se u jesen ili proleće, uglavnom na razmaku 0.3 x 2 metra (što je oko 15.000 sadnica po hektaru). Ukoliko se sadi u visokim plastenicima, preporuka je razmak 0.25 m x 1.6 m (oko 25.000 sadnica po ha), za maksimalno iskorišćenje prostora.

Ekslkluzivni distributer FLORIVA    Radaljevo bb, 32250 Ivanjica, Srbija    Pozovite nas: +381 32 640 000 ili e- mail:floriva.ivanjica@gmail.com

Pročitajte i: Maline sadnja – razmak između redova

Preporuka je da se izdanci vezuju u špalir sa 3 žice, i sa 4-5 žica za naslon, zbog velike količine roda koji je potrebno održati što dostupnijim za ubiranje. Na jesen, po završetku branja, izdanci se prekrate do zemlje i sklone sa parcele, ili se ostavljaju za proleće, vezujući u špalir 3-4 kom. po dužnom metru, u kom slučaju pristižu za branje u maju mesecu. Nakon završenog branja se prekrate stari, a u međuvremenu izbijaju novi izdanci, koji daju plodove od kraja jula pa do kasne jeseni.

Enrosadira poseduje odličnu tolerantnost na bolesti. Preporučuje se sadnja do 1.000 m nadmorske visine jer na većim nadmorskim visinama kasno pristiže na branje i značajno se smanjuju prinosi, izuzev ukoliko se radi proizvodnja u visokim plastenicima koji će ubrzati rast i produžiti sezonu branja. Ova sorta sazreva krajem jula i traje do kasne jeseni, odnosno do prvih mrazeva, a u plastenicima do decembra.

Na proređenim prošlogodišnjim izdancima uz intenzivnu ishranu može se ostvariti prolećno branje, koje je oko 60 % od količine jesenjeg branja. Na taj način, početak ubiranja bio bi krajem maja na otvorenom ili početkom maja meseca u visokim plastenicima.

Sorta maline – Enrosadira

Enrosadira ima veoma krupne plodove, prosečne mase 7 grama, kompaktnog je oblika, sjajne svetlocrvene boje i veoma dobrih skladišnih osobina u svežem stanju. Ukus ploda je izrazito prijatan, blagokiseo i veoma sladak sa posebno izraženom aromom. Ukoliko se obezbedi sortno čist, sertifikovani i zdravstveno ispravni sadni materijal, za sada uvozom licenciranih sadnica iz Italije, uz adekvatno izabrano zemljište, i uz primenu svih agrotehničkih mera, u prosečnoj godini, u punom rodu može se obezbediti prinos 25-30 t po hektaru.

U intenzivnoj proizvodnji u prolećnom i jesenjem branju prinosi mogu i preći 40 t/ha. Proizvodnja u visokim plastenicima sa bočnim provetravanjem osigurava prinose preko 45 t/ha, uz visok kvalitet plodova, a na taj način i visoku cenu i siguran plasman.

Enrosadira je tražena sorta maline u svetu za svežu i konzumnu upotrebu, posebno isporučenom u malim pakovanjima. Plodovi mogu biti sveži do 12 dana na temperaturi od 2-4 stepena C. Odlično podnosi transport na udaljenija tržišta (pr. EU i Rusije). Uz dobru organizaciju berbe, moguće je brati za 20-30 % brže od drugih sorti, jer su plodovi veoma dostupni za branje.

Pročitaj i ...

kalem vosak rutava buba voćnjak oprašivanje cvetni pupoljci zaštita bakteriozna alternativna rodnost za rezidbu jabuka rezidba voća pepelnica jabuke urea u jesen

Rutava buba je velika opasnost za voćnjake

Rutava buba je poslednjih godina sve značajnija opasnost za voćnjake, plantažne zasade jabuke i kruške, kao i uljane repice.