Najnovije vesti
Početna » JABUKA » Bakteriozna plamenjača jabuke, kruške, dunje …

Bakteriozna plamenjača jabuke, kruške, dunje …

Bakteriozna plamenjača – Bakterija Erwinia amylovora ima veliki broj domaćina (jabuka, kruška, dunja, mušmula, ruža, glog, oskoruša i dr.), što otežava njeno suzbijanje.

Parazit napada cvetove, lišće, mladare, plodove, grane, debla, pa i koren osetljivih vrsta.

Simptomi se javljaju u proleće na cvetovima, mladarima koji venu, smežuravaju se i postaju mrkocrni i uginjavaju. Lišće postaje mrkocrne boje, ali ne opada, već ostaje na stablu. Vrhovi obolelih mladara savijaju se i dobijaju oblik pastirskog štapa, što je znak da se radi o ovom parazitu. Oboleli plodovi postaju mrki, smežuraju se i mumificiraju i tako ostaju na rodnim grančicama. Osnovni način održavanja ovog patogena su rak rane na granama i stablu. Faza cvetanja je najosetljivija, jer se parazit tada širi. Cvet je najosetljiviji deo biljke i bakterija najčešće preko njega prodire u voćku.

Bakteriozna plamenjača jabuke, kruške, dunje…

Prilikom rezidbe, treba detaljno pregledati stabla na prisustvo parazita i odstraniti sve zaražene delove, izneti ih i spaliti. Poželjno je da pri tom, vreme bude suvo i toplo, kako se bakterijski eksudat ne bi preneo na zdrave delove biljke. Posle rezidbe preseke treba premazati jednim od preparata na bazi bakra ili kalem voskom. Pribor i alat prilikom rezidbe, takođe treba dezinfikovati jednim od preparata:

  • Varikina 10%,
  • Na hipohlorita 10% ili
  • alkohol 96%.
bakteriozna plamenjača

Hemijska zaštita se obavlja od faze pucanja pupoljaka, pa do cvetanja preparatima na bazi bakra. U fazi cvetanja ukoliko je napad jak preporučuju se sredstva na bazi fosetila ili bakarni preparati u koncentraciji 5-10 puta manjoj nego u vegetaciji.. POSTOJI MOGUĆNOST FITOTOKSIJE.

Savetodavac: Slavica Stojkić

Neki od voćara preporučuju neobičnu kombinaciju za zaštitu: Prvo koristite bakarni preparat za zaštitu od Erwinie zatim prskanje sa rastvorom vode i duvana posle 3-4 dana.

Izvadite duvan iz 20 cigareta, potopite u 30 litara tople vode i ostavite da prenoći. Zatim razblažite dobijenu masu: na 1 litar mase koju stavite u špric stavite 10 litara čiste vode. Ponavljajte dok se bolest ne povuče – za početak to radite na jednoj voćki da vidite efekte!

IPAK PREPORUKE STRUČNJAKA PIS SRBIJA SU NAJVREDNIJE

ZA DUNJU – proizvođačima se preporučuje pregled zasada na prisustvo simptoma pomenutog patogena.

U zasadima gde su prisutni simptomi bakteriozne plamenjače preporučuje se pristupanje mehaničkom uklanjanju zaraženih biljnih delova, po suvom i toplom vremenu.

Na oko 30 cm od mesta zaraze, na zdravom delu, seku se oboleli biljni delovi. Oni se zatim odlažu u plastične vreće, iznose iz zasada i spaljuju. Nakon svakog reza obavezna je dezinfekcija alata za rezidbu. Dezinfekcija se može vršiti rastvorom natrijum hipohlorita (10%) ili rastvorom etil alkohola (70%).

Rane nastale prilikom rezidbe predstavljaju otvore za prodor bakterije u biljno tkivo a samim tim i mogućnost za nastajanje novih infekcija. Stoga je neophodno i njih dezinfikovati premazivanjem rastvorom nekog od preparata na bazi bakra (3%).

Nakon što je izvršeno mehaničko uklanjanje zaraženih biljnih delova, zasadi se mogu tretirati nekim od bakarnih preparata ali u nižim koncentracijama.

Zasad u kome su sprovedene sve opisane mere treba pregledati nakon 7-10 dana i ukoliko je potrebno ponoviti ceo postupak.Sve navedene mere imaju za cilj sprečavanje daljeg širenja bolesti kao i smanjenje infektivnog potencijala pomenutog patogena za narednu godinu.

PREPORUKA PIS SRBIJA -zaštita kruške

Padavine koje se za region Vranja najavljuju za dane vikenda u osetljivoj fazi razvoja pupoljaka, mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije kruške od prouzrokvača čađave krastavosti  kruške (Venturia pirina).

Sa ciljem zaštite od navedenog patogena ali i smanjenja infektivnog potencijala bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora) proizvođačima se pre padavina preporučuje da sprovedu tretman nekim od preparata na bazi bakra:

·         Bakarni oksihlorid 50 (bakar-oksihlorid) 0,5% ili

·         Cuproxat (bakar-sulfat) 0,4-0,45 ili

·         Cuproblau Z ultra WP (bakar-oksihlorid) 2,5kg/ha

·         Cuprozin 35 WP (bakar-oksihlorid) 0,35%

·         Nordox 75 WG (Cu iz bakar oksida) 0,1-0,2%

·         Everest  (bakar hidroksid) 0,4-0,5%

·         Funguran OH (bakar hidroksid) 2kg/ha

Tretman bi trebalo sprovesti po mirnom i suvom vremenu u najtoplijem delu dana.

Pročitaj i ...

kalem vosak rutava buba voćnjak oprašivanje cvetni pupoljci zaštita bakteriozna alternativna rodnost za rezidbu jabuka rezidba voća pepelnica jabuke urea u jesen

Rutava buba je velika opasnost za voćnjake

Rutava buba je poslednjih godina sve značajnija opasnost za voćnjake, plantažne zasade jabuke i kruške, kao i uljane repice.