Najnovije vesti
Početna » CENE NA BERZI » Dolar slabi, biodizel još ne može u EU, Rusija gubi tender

Dolar slabi, biodizel još ne može u EU, Rusija gubi tender

Dolar slabi – Odluka FED da ne poveća kamatne stope je dovela do pada vrednosti dolara. Uvoz biodizela iz Argentine na čekanju. Neke zemlje EU bojkotuju uvoz palminog ulja. Rusija je posle dugo vremena izgubila tender za isporuku 360.000 tona pšenice u Egipat – Francuska i Rumunija su bile bolje.

Evropsko tržište

Razgovori između EU-a i Argentine nastavljaju se oko uvoza biodizela. Izgleda da je moguće pronaći rešenje sa minimalnom cenom za prodaju unutar Unije zajedno sa količinskom kvotom. Dalji rast uvoza kukuruza – dostiže se nivo od 20 miliona tona. Neke zemlje EU bojkotuju uvoz palminog ulja i Malezija je prinuđena da traži nova tržišta. Nova šansa je tržište Afrike jer godišnje Malezija izveze palminog ulja na svetsko tržište u vrednosti od 15,2 milijardi US dolara.

Rumunija – zabeležen je pad izvoza ječma u periodu juli-decembar 2018. jer su izostale narudžbine iz Irana, Jordana. Sada je veliki kupac Saudijska Arabija. Do sada je izvezeno 782.000 tona ( manje za 13% nego sezonu pre).

Februar 2019.

                   Terminske cene

pšenica                  200,00 eura/t

mart 2019.          204,25 eura/t

durum                   220,00  eura/t

                                    /

ječam                    189,50  eura/t

                                    /

pivar.  ječam       194,00 eura/t

                                    /

kukuruz                173,00  eura/t

mart 2019.           177,75 eura/t

uljana repica       374,00  eura/t

maj 2019.             372,00 eura/t

suncokret             310,00 eura/t

Dolar slabi

Američko tržište

Centralna banka SAD, FED, je donela odluku koja je oslabila dolar u odnosu na druge valute. Američka Vlada je obnovila rad, podaci o izvozu su ponovo dostupni. Farmeri se nadaju da će barem 5 miliona tona soje biti izvezeno ove sezone u Kinu. Nekada je SAD izvozila soju u Kinu u vrednosti od 12 milijardi US dolara, sada samo u vrednosti od 2 milijarde US dolara.

Na severu SAD-a, hladni talas koji donosi temperature do minus 50 C je zaustavio izvozne aktivnosti, prevoz žitarica, utovar. Taj deo SAD najviše seje prolećne kulture. Za sada posejane biljke još nisu ugrožene, ali ako potraje dugo biće problema za farmere, kao da nije dovoljan trgovinski rat sa Kinom.

Brazil – Najveći region za proizvodnju soje u Brazilu, Mato Grosso, je požnjeo 44% posejane soje. Prosečni prinosi su 3 tone po hektaru što je dovelo da pada cene soje na tržištu i cena dostiže 7,40 US dolara za bušel ( u Čikagu je cena 9,24 US dolara za bušel). Godišnje Mato Grosso proizvede 31,6 miliona tona soje u zrnu. Očigledno farmeri žure sa žetvom jer Kina želi što više soje iz Brazila.

pšenica        mart 2019.

   5,1725 $/bušel (cca 27,216 kg)

 kukuruz     mart 2019.

   3,7800 $/bušel (cca 25,416 kg )

 soja zrno    mart 2019.

   9,2425 $/bušel (cca 27,216 kg )

soja sačma  mart 2019.

 312,30 $ / kratka tona  ( 907,1874 kg )

Crnomorski region

Rusija – Prevoznici žitarica u izvozne luke traže više cene za transport – broj prevoznika procenjuje se na 5 000. Posle razgovora nastaviće se transport bez povećanja, ali se očekuje uskoro novi zahtev prevoznika. Izvoznici žitarica nisu reagovali na te zahteve. Cene na domaćem tržištu pšenice nastavlja rast na 15.500 rubalja za  tonu, odnosno 235 US$ / tonu, što je povećanje od + 5% u roku od mesec dana.

Ukrajina – Velika je želja Ukrajine da postane najveći snabdevač zemalja EU sa sojom. Prošle sezone je izvezeno 163.500 tona. Grupacija Donau soja je spremna da podstakne dalji rast površina pod sojom u Ukrajini. Pošto već postoji odluka EU da se uvoz soje iz Ukrajine vrši bez ikakvih fiskalnih opterećenja farmeri će na proleće sigurno povećati površine. Postavlja se mogućnost da se javi čak manjak kvalitetnog semena soje na tržištu.

Kazahstan – Država koja je veliki svetski proizvođač žitarica. Tokom ove sezone planira se proizvodnja žitarica od 22 miliona tona. Do sada je već izvezeno 6,8 miliona tona žitarica za poslednjih 7 meseci, planira se 9 miliona za izvoz tokom sezone. Ječam je zahvalna kultura za prodaju na trištu i zato se gaji na 2,5 miliona hektara.

  1. februar 2019. godine

Petar Jovičić

Pročitaj i ...

TOPLI TALAS nove cene na berzi cena manjak vode prva soja protekcionizam trgovanju izveštaj korona virus dobar rod nova cena na berzama berze bogata žetva manje soje cena pšenice usevi setva napreduje ječam promena cena uljarice cene za evropa seje cena na takse ukinute durum dolar slabi zalihe rastu trgovinski rat setva na cena uljane soja izvoz cene prate cene brinu pad cena manje pšenice cena raste zalihe manje berze evrope Berze rast cena ide cene na jesen cene trgovanje ZALIHE MANJE cene pale cene opet berza miruje cene evropa berza zalihe prinosi manji stanje useva cene uljane euro slabi cene sad tržište cene na berzama cene na berzi cene poljoproizvoda berza cene na svetskom cene na svetskim berze u svetu cene svetsko berza poljoproizvoda cene poljoprivrednih cene rastu cene soje padaju cene idu cene berze izvoz kukuruz cena trgovina pšenicom kiša kvalitet pšenice cena izvoz rekordan novi pad cena berze testiraju pad cena uljane

Rastu cene pšenice i kukuruza

Rastu cene pšenice i kukuruza, carine na ruske žitarice je početak svega. Novi ruski napadi na silose i elevatore u Odesi. Finansijski