Najnovije vesti
Početna » CENE NA BERZI » Novi kukuruz na berzi po ceni od 25,00 dinara za kilogram

Novi kukuruz na berzi po ceni od 25,00 dinara za kilogram

Novi kukuruz je dospeo za trgovanje na berzi i skuplji je za 23% u odnosu na cenu iz 2020. godine. Suncokret je prodavan po ceni od 58,00 dinara za kilogram (bez PDV – a).

Izveštaj sa Produktne berze u Novom Sadu donosi Verica Popov, broker Produktne berze.

Prvi ugovor za kukuruz novog roda, rast cena uljarica i pad cene pšenice, obeležili su proteklu nedelju na robno-berzanskom tržištu. Ukupan promet za ovu nedelju na Produktnoj berzi je iznosio 2.005 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 80.250.650,00 dinara.

Žetva ranih hibrida kukuruza počela je na pojedinim lokacijama i rod 2021. godine se pojavio u ponudi od 24,00 din do 25,20 din/kg bez PDV-a. Prvi kupoprodajni ugovor je zaključen na cenovnom nivou od 24,00 din/kg bez PDV-a za promptnu isporuku, što ujedno predstavlja ovonedeljnu ponderisanu cenu. Za razliku od prethodne godine, gde je trgovanje novim rodom počelo sredinom avgusta usled malih zaliha  na tržištu i nedostatku ponude, početak ovogodišnje žetve kreće u optimalnom roku. Statistički kada uporedimo cene sa istim periodom prošle godine (19,50 din/kg bez PDV-a), cena ove žitarice je viša za 23,08%. Protekle nedelje, ponuda starog roda je izostala preko “Produktne berze”, što je neuobičajeno. Možemo konstatovati da je smanjena aktivnost robno-berzanskih učesnika za kupovinom ove žitarice.

Novi kukuruz na berzi

Cena soje roda 2021. godine je imala uzlazni trend. Berzanski ugovori su realizovani u cenovnom opsegu od 69,00 do 71,00 din/kg bez PDV-a, sa tendencijom rasta cene. Razlog vidimo u slaboj ponudi, malo je operativne robe zbog uzdržanosti prodavaca. Tražnja je intenzivnija za razliku od prethodnog perioda kada je tržište bilo dosta mirnije. Ponderisana cena je iznosila 70,00 din/kg bez PDV-a (77,00 din/kg sa PDV-om).

Žetva suncokreta privodi se kraju. Usled pojačane potražnje došlo je do rasta cene. Trgovanje na paritetu FCA je bilo na cenovnom nivou od 57,80 do 58,00 din/kg bez PDV-a, dok se ova uljarica na paritetu CPT plaćala 58,30 din/kg bez PDV-a. S obzirom na rast cena na stranim tržištima, cena ove uljarice se kreće u pozitivnom smeru.

Pšenica drugu nedelju za redom beleži stabilan cenovni nivo. Ova žitarica je uzela apsolutni količinski primat u trgovanju, a trgovanje je bilo u cenovnom rasponu od 25,60 din/kg do 25,90 din/kg sa klauzulom „gratis lager“ septembar/oktobar. U strukturi kupaca dominiraju izvoznici i trgovci, dok tražnje od strane domaćih prerađivača nije bilo. Prosečna cena trgovanja u protekloj nedelji je iznosila 25,81 din/kg bez PDV-a (28,39 sa PDV-om), što je za 0,76% niže u odnosu na prethodni upoređujući podatak.

Sojinom sačmom sa 44% proteina se trgovalo po ceni od 72,00 din/kg bez PDV-a.

Pročitaj i ...

TOPLI TALAS nove cene na berzi cena manjak vode prva soja protekcionizam trgovanju izveštaj korona virus dobar rod nova cena na berzama berze bogata žetva manje soje cena pšenice usevi setva napreduje ječam promena cena uljarice cene za evropa seje cena na takse ukinute durum dolar slabi zalihe rastu trgovinski rat setva na cena uljane soja izvoz cene prate cene brinu pad cena manje pšenice cena raste zalihe manje berze evrope Berze rast cena ide cene na jesen cene trgovanje ZALIHE MANJE cene pale cene opet berza miruje cene evropa berza zalihe prinosi manji stanje useva cene uljane euro slabi cene sad tržište cene na berzama cene na berzi cene poljoproizvoda berza cene na svetskom cene na svetskim berze u svetu cene svetsko berza poljoproizvoda cene poljoprivrednih cene rastu cene soje padaju cene idu cene berze izvoz kukuruz cena trgovina pšenicom kiša kvalitet pšenice cena izvoz rekordan novi pad cena berze testiraju pad cena uljane

Uvoz poljoproizvoda nije dobrodošao?

Uvoz poljoproizvoda iz Ukrajine nije više dobrodošao? Pšenica iz SAD - a nije konkurentna na svetskom tržištu. U Mađarskoj cena hleba nije