Najnovije vesti
Početna » CENE NA BERZI » Tražnja za pšenicom na svetskom tržištu raste

Tražnja za pšenicom na svetskom tržištu raste

Tražnja za pšenicom raste na tržištu i cene u regionu Crnog mora rastu. Uljana repica se vraća na tržište sa višim cenama. Ukrajina je svela račune za žetvu, pšenice ima 28,1 milion tona.

Evropsko tržište

Tražnja pšenice na svetskom tržištu je dala šansu da pšenica iz EU nađe kupce u Alžiru, Saudijskoj Arabiji. Čak i Nemačka se nada dobroj prodaji.

Nemačka – Veliki protest poljoprivrednika širom zemlje. Više hiljada traktora u Bonu, gradovima pokrajina su blokirale puteve. Zahtevaju da se silni propisi, koji propisuju birokrate, umanje jer oni proizvode hranu koja svima treba. Zabrana sredstava zaštite, dobrobit životinja, trgovinski dogovor sa Mercosur su doveli poljoprivrednike pred zid – kako efikasno poslovati i preživeti . Potrošači su delom pokazali razumevanje za njihove zahteve. Pozvali su političare (Angelu Merkel i ministricu poljoprivrede) na kongres poljoprivrednika jer više neće da ćute pred birokratijom. Poručili su “Mi poljoprivrednici smo deo rešenja problema”. Poručili su političarima da oni ne vide ništa, ne čuju ništa ali zato znaju najbolje što je dobro za poljoprivrednike??? Stvarno?

Kompromis se mora postići inače protesti mogu da se nastave. Posle Holandije ovo su najveći protesti poljoprivrednika u Evropi.

Rumunija – Velika tražnja iz zemalja EU za uljanom repicom je bila preporuka za ratare da je seju. Vremenske prilike su sprečile setvu u željenom obimu i čak je posejano za 53% manje nego sezonu pre. Veliki nedostatak vlage će usloviti veliki pad proizvodnje i izgubljeni potencijalni prihod u izvozu.

Tražnja za pšenicom raste na tržištu

Oktobar 2019.                    Terminske cene
pšenica                 175,50 evra/t dec. 2019.          181,00 evra/t
durum                     260,00  evra/t                                    /
ječam                     166,00  evra/t                                     /
pivar.  ječam          160,00 evra/t                                     /
kukuruz                  166,00  evra/t novem. 2019.        164,75 evra/t
uljana repica          378,00 evra/t novem. 2019.      376,00 evra/t
suncokret               328,00 evra/t

Američko tržište

Neuspeh na tenderima prodaje pšenice u svetu prisiljava američke trgovce da obore cenu pšenice. Soja beleži blagi rast jer potražnja iz Kine podgreva potajne želje da ove sezone prodaja soje u Kinu prevaziđe 20 miliona tona.

Dalji rast u uzgoju svinja je nastavljen. Raste broj krmača tako da sada u SAD-u se uzgaja više od 6,2 miliona krmača. Ni takse na izvoz u Kinu, ni preporuka Svetske zdravstvene organizacije da crveno meso može doprineti pojavi bolesti raka nisu zaustavile rast potrošnje mesa. Izvoz u Kinu će prevazići brojku od 400.000 tona u 2019. godini.

Predsednik Tramp je proglasio pobedu u trgovinskom ratu sa Kinom – tvrdi da je Kina obećala kupovinu poljoproizvoda za 50 milijardi dolara! Farmeri i velike kompanije još uvek čekaju detalje. Opominju da SAD nije čak ni sezone 2012/13. nisu izvozile u Kinu više poljoproizvoda od 26 milijardi dolara (to je bilo vreme svetske krize sa hranom i visokih cena). Prošle godine izvoz je bio samo 9 milijardi dolara.

pšenica dec. 2019. 5 1875  $/bušel (cca 27,216 kg)
kukuruz dec. 2019. 3,8850 $/bušel (cca 25,416 kg )
soja zrno nov. 2019. 9,3725 $/bušel (cca 27,216 kg )
soja sačma okt. 2019.302 308,20 $/kratka tona (907,1874 kg )

Brazil – Veliki nedostatak vlage je uslovio da setva soje beleži veliki zaostatak. Samo 21% predviđenih površina soje je posejano (prošle sezone je to bilo 34% u istom periodu). To će doprineti kasnijem sazrevanju i kasnijoj isporuci u Kinu – tek krajem februara 2020. godine.

Crnomorski region

Ukrajina – Izvoz beleži rekorde, za tri meseca ove sezone za 25% više nego sezone 2018/19. Pšenica je izvežena u količini od 10 miliona tona (više za 3 miliona tona nego 2018/19.), kukuruza 2,76 miliona tona (više za 37% nego prošle sezone).

23. oktobar 2019. godine

Petar Jovičić

Pročitaj i ...

TOPLI TALAS nove cene na berzi cena manjak vode prva soja protekcionizam trgovanju izveštaj korona virus dobar rod nova cena na berzama berze bogata žetva manje soje cena pšenice usevi setva napreduje ječam promena cena uljarice cene za evropa seje cena na takse ukinute durum dolar slabi zalihe rastu trgovinski rat setva na cena uljane soja izvoz cene prate cene brinu pad cena manje pšenice cena raste zalihe manje berze evrope Berze rast cena ide cene na jesen cene trgovanje ZALIHE MANJE cene pale cene opet berza miruje cene evropa berza zalihe prinosi manji stanje useva cene uljane euro slabi cene sad tržište cene na berzama cene na berzi cene poljoproizvoda berza cene na svetskom cene na svetskim berze u svetu cene svetsko berza poljoproizvoda cene poljoprivrednih cene rastu cene soje padaju cene idu cene berze izvoz kukuruz cena trgovina pšenicom kiša kvalitet pšenice cena izvoz rekordan novi pad cena berze testiraju pad cena uljane

Rastu cene pšenice i kukuruza

Rastu cene pšenice i kukuruza, carine na ruske žitarice je početak svega. Novi ruski napadi na silose i elevatore u Odesi. Finansijski