Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Stočarstvo » Kukuruz zrna – spremanje za zimu

Kukuruz zrna – spremanje za zimu

Kukuruz zrna se čuvaju u silosu, podnom skladištu ili big – beg vrećama. Čuvanje siliranog zrna kukuruza – autor savetodavac Miroljub Vitić, dipl. inž. polj. 

Merkantilni kukuruz ima čvrsto zrno, sjajno žute boje. Zrno kukuruza se sastoji od endosperma, ljuske i klice. Zrno kukuruza prosečno sadrži 14% vode; 69,5% ugljenih hidrata, oko 10% belančevina, oko 4,8% ulja i 1,4% mineralnih sastojaka. Kukuruz je veoma kaloričan (354 Kcal za 100 g). Visok procenat ulja čini kukuruz veoma hranljivim, ali i otežava čuvanje kukuruznog brašna, jer se lako užegne. Upotreba: Pretežno služi za stočnu hranu, kao i za izradu brašna, prekrupe, skroba, kornfleksa, viskija, piva i jestivog ulja. U koncentrovanoj stočnoj hrani kukuruz je zastupljen sa oko 80%.

kukuruz u silose

Vlaga: Kukuruz u zrnu, koji se čuva u vlažnom stanju, koristi se kao dopuna kukuruznog krmiva ili travne silaže za ishranu mlečnih krava ili goveda za tov. On može takođe predstavljati osnovnu sirovinu (sa proporcijom od 50 do 70%) za svinje, živinu i ptice plivačice. Kada se čuva u vlažnom stanju, kukuruz zadržava sva svoja hranljiva svojstva (energetska svojstva, proteine, minerale, vitamine, pigmente…).

Kukuruz zrna – spremanje za zimu

Acidifikacija (povećanje kiselosti) koje se podstiče čuvanjem kukuruza u ovom stanju povoljno utiče na varenje kod životinja. Berba se obavlja kada je vlažnost zrna 34 – 38%. Na tom nivou vlažnosti, zrno je potpuno ispunjeno. Međutim, treba ga pratiti još od stadijuma kada mu je struktura meka i pastozna, jer berba koja bi se obavila u trenutku kada je vlažnost vrlo mala (manja od 30%) dovodi u pitanje kasnije dobro čuvanje kukuruza; sleganje kukuruza će biti manje efikasno, a u kukuruznoj masi ostaće prostora za vazduh koji će učiniti mogućim razvoj štetne mikroflore.

Usitnjavanje: Obavlja se pomoću namenske drobilice u toku berbe, u blizini silosa. Zdrobljeni kukuruz imaće finiju i sitniju strukturu što je zrno manje vlažno. U te svrhe, neophodno je imati na raspolaganju komplet rešetki ili pločica koje se mogu menjati: 80% čestica mora da ima prečnik manji od 2 mm kako bi se postiglo lakše sleganje odnosno sabijanje. Korišćenje ciklonskog (cilindričnog) dodatka na kraju cevi za izbacivanje sadržaja u toku punjenja silosa, omogućava dobijanje homogene strukture mešavine.

Uslovi skladištenja: Vlaga i temperatura se moraju stalno kontrolisati, kako bi se utvrdile potrebne manipulacije kukuruzom. Temperatura u skladištu ne bi smela da bude veća od 8ºC. Skladišni prostor mora biti čist, uz prethodno izvršenu dezinfekciju i deratizaciju.

Tehnike čuvanja vlažnog zrna kukuruza: Posle gubitka kiseonika iz mase (sleganje), razvoj anaerobnih materija dovodi, zahvaljujući šećeru (glukoza), do acidifikacije silaže koju prati proizvodnja mlečne kiseline. Mlečne bakterije koje su aktivne u kiseloj sredini i koje su na početku malobrojne, brzo se razmnožavaju, kolonizuju silos i predstavljaju prepreku za klostridije iz butirične i sirćetne kiseline koje su osetljive na acidifikaciju sredine.

Skladištenje kukuruza

Kada govorimo o skladištenju, izbor tipa silosa (u obliku rova – silo-trenč, u obliku krtičnjaka – silo-kamara, platforme ili kule) zavisi od veličine stočnog fonda i potreba poljoprivrednika, od njegovih finansijskih mogućnosti i raspoložive radne snage. Skladištenje u silos u obliku rova ili cilindra je nova tehnika koja je danas razvijena za goveda. Jedan kubni metar siliranog kukuruza odgovara jednoj toni kukuruza u silosu u obliku platforme. Konfiguracija mora da omogući dnevno čeono pražnjenje sadržaja sa debljinom sloja od 5 do 10 cm. Stoga je neophodno postići dobro sleganje i obezbediti savršenu nepropustljivost slojeva. Silos – platforma koji se postavlja ispod zaklona (dakle, pokriva se), i još više od njega, silos-kula u kome je u potpunosti moguće primeniti mehanizaciju, nude veći konfor i veću sigurnost u radu.

Transportni zahtevi: Osnovni uslovi za sva prevozna sredstva, bez obzira na to da li se kukuruz prevozi u rinfuzi ili pakovani u vreće ili drugu ambalažu, jesu:

  • da su ispravna,
  • da su čista i suva,
  • da su bez stranih mirisa i jakih mirisa uopšte,
  • da su bez ostataka zrna i drugih ostataka od prethodnog tereta i
  • da su zaštićena od kiše i vlaženja uopšte.

Pročitaj i ...

izbor jaja proteini nosivost jaja tretman jaja

PROTEINI nosivost koka nosilja, energija

PROTEINI  nosivost koka nosilja. Potrebe kokoši nosilja u pojedinim hranljivim materijama u zavisnosti od životnog …

Leave a Reply