Kvalitetno meso – U odnosu na druge domaće životinje, ovce su u znatnoj prednosti u pogledu sposobnosti pretvaranja hrane u meso. Nasuprot nepreživarima, ovce najveći deo svojih potreba u hrani obezbeđuju pašom. Ishrana ovaca predstavlja značajan faktor koji ima krucijalnu ulogu u proizvodnji mesa. Dokazano je da je pri proizvodnji mesa potrebna veća količina hrane nego pri proizvodnji vune.
Količina i kvalitet mesa u različitih rasa ovaca može se postići različitim nivoima ishrane kao i tipovima obroka. Pri tom će utrošak hrane za prirast biti utoliko manji ukoliko je obrok pravilno izbalansiran i ishrana intenzivna.
Kvalitetno meso nastaje u ovčarniku
Ishrana ovaca kao i preko mleka koje ona proizvodi, utiče na visinu prirasta jagnjadi, a zatim i na ukupnu količinu proizvedenog mesa. Pored toga, kasnija ishrana jagnjadi takođe utiče na količinu i kvalitet mesa. Obimna i kvalitetna ishrana je neophodna da bi ovce proizvele dovoljne količine mleka potrebnog za postizanje najvećeg prirasta jaganjaca baš u dojnom periodu. Jagnjad potpuno koristi majčino mleko u prvim nedeljama po jagnjenju a usput se intenzivno prihranjuje kvalitetnim senom i koncentratima. Smanjenjem utroška mleka sa starošću grla povećava se utrošak koncentrovane i kabaste hrane, što utiče na slabije iskorišćavanje hrane kao i na povećanje utroška hrane za jedinicu prirasta.
Uticaj hrane na ukus mesa
Mada jagnjeće kao i ovčije meso imaju dosta ujednačen sastav u telesnim tkivima, ipak postoje obroci koji imaju određen uticaj na ukus mesa.
Tako npr. ukoliko se koristi paša sa uljanom repicom, meso jagnjadi ima neprijatan miris. Takođe ako se pri ishrani jagnjadi obrocima dodaju:
- bogato zrnevlje žitarica dobija se meko meso, mada sva ova hraniva ne utiču na ovu osobinu. Tako upotreba ovsa ima prednost u odnosu na ječam i druge žitarice.
- veliko učešće kukuruza (preko 70% ) utiče na stvaranje većih količina masnih kiselina u potkožnim mastima jagnjadi.
Jakšić Kosovka dipl. ing. polj.
Romanovska ovca je možda pravi izbor za uzgajivače koji žele puno jagnjadi. Više pročitajte OVDE