Prvi otkosi su pali, treba da se obavi senaža – U uslovima suvog ratarenja prvi otkos lucerke daje količinski u odnosu na celu godinu 50-60% ukupnog prinosa drugi otkos daje 30-35%, a treći 15-20%. Iz ovoga se vidi koliki je uticaj prvog otkosa na ukupnu produkciju zelene krme , a on se obično obavi u maju koji je poznat po nestabilnom vremenu I čestim kišama, a samim tim I visokim procentom vlage u vazduhu I visokom vlažnošću tla. Da bi se izbegao negativan uticaj vremenskih prilika prvi otkos lucerke bi trebalo da se konzerviše u obliku senaže ili silaže, takođe I sa zadnjim otkosom bi trebalo isto uraditi.
Senaža se sprema tako što se zelena krma provenjava, količina vlage se smanjuje na 40-55% I kada se dostigne željeni procenat počinje da se izvodi proces senažiranja. Previše suva krma se teško sabija , teško se stvaraju anaerobni uslovi I zato se dobija senaža slabijeg kvaliteta. Posle košenja treba da prođe 5-7 časova da bi se zelena krma oslobodila viška vlage. Usev -lucerka se kosi u fazi butonizacije (tada ima najveću količinu hrannjivih materija) I to pre podne, a pri kraju dana nakon prosušivanja krma se secka , kupi I pravi od nje senaža.
Senaža ima visoku hranljivu vrednost
Seckanje treba obaviti na 0,7-1,5 cm dužine. Finim seckanjem ove krme I stvaranjem anaerobnih uslova istiskivanjem vazduha onemogućava se rad truležnim bakterijama I štetnim gljivama. Pri punjenju objekta može se dodati prekrupa zrna kukuruza u količini od 4-7% I treba je što bolje rasporediti u masi za senažu. Objekat treba za što kraće vreme napuniti, a krmu što bolje sabiti. Mlečno kiselinska fermentacija usled smanjene količine vlažnosti je usporena. Pri spremanju senaže uspešno se sačuvaju hranjive materije. Pri senažiranju gubici suve materije su od 13-15%, pri siliranju od 17-20%, a kod postupka spravljanja sena idu od 21-27%. Količina karotina u senaži može da se sačuva na visokom nivou od 70-80%.
Najveći značaj za kvalitet senaže je kvalitet seckanja I sabijanja krme. Senaža se sprema u objektima koji se odlikuju jakim konstrukcijama od armiranog betona, metala, plastike I dr. Bitno je da se mogu stvoriti I održati anaerobni uslovi. Senažeri se mogu puniti I prazniti mehanički. Pored ovih objekata se mogu koristiti I obične plastične cisterne, a na manjim gazdinstvima se često koristite I plastične vreće. U poslednje vreme sve su češće prisutne mašine koje skupljaju prosušenu masu, seckaju, pakuju kao rolo balu I na kraju je oblažu jakom folijom kojoj vremenski uslovi I razni glodari ne mogu naneti štetu. Bale treba da su dobro zbijene, istog oblika I veličine. Uz pomoć ovih mašina pravi se najbrže senaža, dugo zadržava kvalitet I ukus. Cena ovih mašina je za naše uslove visoka.
Pročitajte i Lucerka dobar rast
Senaža ima visoku hranjivu vrednost I pokazuje odlične rezultate pri ishrani stoke u odnosu na seno I silažu. Produktivnost krava je povećana , a mleko ima veću masnoću. Bolji rezultati se postižu I kod tovne stoke. Kvalitetna senaža treba da je neutralnog do blago kiselog ukusa.
Miloš Nikoletić dipl.ing