Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Stočarstvo » Teljenje krava manjak energije za pravilan tok teljenja

Teljenje krava manjak energije za pravilan tok teljenja

Kada stigne vreme za teljenje krava mnogi postaju zabrinuti kako će proteći taj proces. Kod zdravih krava proces i faze teljenja se odvijaju  ustaljenim tokom, što uslovljava i normalno izbacivanje posteljice, za oko 6 sati posle završetka partusa.  Ukoliko se ovaj završni čin ne desi ili se vremenski produži sa pratećim komplikacijama, to jasno ukazuje da je nastao neki poremećaj i da se mogu očekivati štetne posledice. Osnovni uzrok ovog problema je negativni energetski bilans. Pored njega na nastalu situaciju značajno mogu da utiču i mlečna groznica, deficit određenih minerala, nenormalno teljenje, kao i stres kod visokosteonih krava. Ukoliko je u poslednjim nedeljama steonosti unos hrane bio prenizak, krave će se suočiti sa katastrofalnim posledicama nedostatka energije, pa je velika verovatnoća da će se pojaviti sindrom masne jetre i to naročito kod debelih krava. Ova grla imaju veći rizik od zadržavanja placente. Energetski deficit je češći kod krupnije teladi ili u slučaju blizanačke steonoisti.

Teljenje krava manjak energije za pravilan tok

odgoj teladi krava tele Embriotransferi kućica za telad diareja kod tov junadi hit

Ako se ustanovi deficit energije posledične negativne promene će iči sledećim tokom: ·

  • U periodu pre teljenja doći će do smanjenja unosa suve mnaterije, posebno kod gojaznijih grla;
  • U zadnjoj fazi steonosti, dolazi do izraženih fizioloških i metaboličkih zahteva, koji se naročito ističu kroz energetske potrebe neophodne za intenzivan rast teladi i na uvećanje i nalivanje vimena;
  • Da bi se omogućile primarne energetske potrebe, krava se oslanja na sopstvene telesne rezerve-telesne masti. Telesna mast se mobilizuje i pretvara u glukozu u jetri, koja samim tim preuzima ulogu izvora energije;
  • Pošto se tokom procesa povećava nivo mobilizacije masti, situacija se pogoršava, što dovodi do pojave “ sindroma masne jetre“. Ako se mobiliše previše masti, jetra ne može da postigne da svu nagomilanu mast transformiše u glukozu i mast počinje da se taloži u jetri, tako da nastaje masna degeneracije jetre;
  • Posledice pomenutog sindroma su poremećaji metabolizma od kojih se najčešće javlja ketoza;
  • Nedostatak potrebnih minerala u ishrani u znatnoj meri može da utiče na negativne procese u postpartusnom periodu.

Pročitajte i: Junice prvotelke

Izuzetno je značajno čime su krave hranjene nekoliko meseci pre teljenja. često steone, dvogodišnje  junice mogu patiti zbog nedostatka selena(Se) i bakra (Cu). 

Silaža je neretko osnovno i jedino hranivo koje se koristi za ishranu krava na nekim farmama, što utiče na nedostatak minerala. Problemi se mogu javiti ukoliko stočnoj hrani nisu dodati minerali u odgovarajućim količinama. Nastali deficiti mogu se sa sigurnušću utvrditi analizom krvi. Ako se ustanovi nedostatak neophodnih makro i mikro elemenata u hrani, moraju se odmah preuzeti potrebne mere kako bi se sprečila pojava novih problema.

Nedostatak kalcijuma može u takvim okolnostima da izazove pojavu mlečne groznice, što utiče u većini slučajeva da iako već odvojena posteljica od materice ne može da bude izbačena napoilje zbog slabih materičnih kontrakcija. Na osnovu dosašnjeg iskustva ovaj poremećaj  uglavnom se rešava davanjem rastvora Ca/Mg problemetačnim grlima.

 Na postpartusne poremećaje utiče i nenormalno teljenje (preuranjeno ili otežano). U slučajevima preuranjenog teljenja, uglavnom postoji zdravstveni problem krave ili teleta. Krave sa ovim problemima uglavnom pate od sindroma masne jetre, izazvano nedovoljnom i neodgovarajućom ishranom. Infekcija, takođe može biti uzrok preuranjenog teljenja, što za krajnju posledicu najčešće ima zadržavanje posteljice.

PSSS  Padinska Skela              Dragoljub Krajnović

Pročitaj i ...

izbor jaja proteini nosivost jaja tretman jaja

PROTEINI nosivost koka nosilja, energija

PROTEINI  nosivost koka nosilja. Potrebe kokoši nosilja u pojedinim hranljivim materijama u zavisnosti od životnog …

Leave a Reply