Brojne su trave na pašnjacima, neke su dobre, a neke ne. Savete koje su od njih dobre ili loše daće Vam dipl. ing. Vesna Janković. Na prirodnim travnjacima prisutne su dve vrste korova i to apsolutni i uslovni. Apsolutne korovske vrste na prirodnim pašnjacima su one koje su loše i nanose štete kulturnim biljkama, ometaju njihov rast i razvoj. Biljke koji su direktni konkurenti poželjnim travnjačkim vrstama u vegetacionom prostoru, hrani, svetlosti. To su prodorne, brzorastuće biljke najčešće iz familija Umbelliferae i Compositae.
U apsolutne korovske vrste na prirodnjim travnjacima ubrajamo:
- Bezvredne biljke slabe vrednosti koje nemaju nikakvu korist za ishranu stoke ili ih stoka uopšte ne jede; sem u slučaju nedostatka poželjnih vrsta. To su: Calluna vulgaris (vres),Vaccinium sp (borovnica), Cytisus spp i slične vrste.
- Bodljikavi korovi su često prisutni na ekstenzivnim travnjacima; Cirsium sp, Ononis spinosa, Cardus sp… Ove vrste stoka ne jede ako se nalaze u senu. Pri ishrani stoke mogu izazvati oštećenja na probavnom sistemu.
- Parazitne i poluparazitne vrste koje žive direktno na kulturnim biljkama i koriste hranu iz njihovih tkiva, pričvršćujući se za njih specijalnim organima. Loše su hranljive vrednosti a neke su i škodljive vrste. To su vrste: Orobanche cumana, Cuscuta europea, Cuscuta epilina, Rinathus major, Rinathus minor, Euphrasia ssp i druge vrste.
- Korovske vrste koje imaju specifične, jake i prodorne mirisne materije i na taj načim umanjuju vrednost krme kao što su: Allium sp, Inula Hellenium, Melilotus ssp…
- Škodljive i opasne korovske vrste koje su brojno zastupljene na našim travnjacima koje kada se unesu u organizam životinja izazivaju različite poremećaje nerava, mišića, organa za varenje i dr.
Trave na pašnjacima
Ove biljke sadrže štetne i otrovne materije (alkaloide, glikozide, saponine, toksine, razne kiseline). Neke od ovih vrsta su: Atropa belladona, Solanum nigrum, Hyoscyamus niger, Physalis ssp, Papaver rhoeas.
Uslovni korovi su one korovske vrste koji, ako su prisutni na dobrim travnjacima smatraju se korovima, a ako su prisutni na lošim travnjacima, smatraju se poželjnim vrstama – Agrostis vulgaris, Bromus erectus. Neke korovske vrste na travnjacima u ranijim fazama razvoja su poželjne za stoku i stoka ih rado jede dok u kasnijim fazama postaju nepoželjne i stoka ih izbegava – Nordus stricta, Poa violacea, Festuca spadicea.
Biljke koje se nalaze u malim količinama na prirodnim travnjacima su poželjne a ako se nalaze u većim količinama mogu uticati loše na stoku. (Daucus carota, Stachys officinalis, Rumex acetosa).
Vrste kao što su (Ranunculus sp) u zelenom stanju su štetne po stoku a u suvom poželjne dok su druge obratno; npr. Daucus carota.