Najnovije vesti
Početna » Voćarstvo » Grinje maline – eriofidna grinja je napala listove

Grinje maline – eriofidna grinja je napala listove

Malina beleži prve listove, grinje maline su pristigle i treba brzo delovati i sprečiti štetočine da ugroze razvoj maline. Moraju se primeniti insekticidi jer su veoma efikasni i pružaju adekvatnu zaštitu. Sada je optimalni rok za suzbijanje eriofidnih grinja.

Savetuje Vas Milomir Maslaković, dipl. inž. zaštite bilja PSSS Srbija. Oštećenja od grinje lista maline se manifestuju u obliku promena na listovima (hloroza, pegavost, malformacije lisnih delova i dr.)

Phyllocoptes gracilis se javlja u mnogim uzgojnim regionima maline  u svetu, od pacifičke obale na zapadu, preko Britanije i kontinentalne Evrope, do Urala na istoku.

Kod nas predstavlja čestu pojavu u zasadima. U svim najvažnijim proizvodnim područjima maline u okolini Valjeva, Arilja i Čačka prisutni je jak populacioni pritisak i veoma izraženi simptomi napada grinje. 

Domaćini grinje su divlje i pitome vrste maline, kupine i neki hibridi jagodastog voća.

Grinje maline su stigle u malinjake

Malinina grinja, kao i ostale vrste eriofida, ima dve morfološki različite forme, prezimljujuća i letnja. Odrasle jedinke prezimljavaju na jednogodišnjim lastarima, dok u toku vegetacionog perioda, na naličju lista, grinja obrazuje više generacija.

Prezimljavaju ženke koje se nazivaju deutogine, u pupupoljcima između ljuspastih listića, u pazuhu pupoljaka iz kojih će se razviti jednogodišnji izdanci, u ožiljcima nastalim opadanjem listova i ublizini lisnih i cvetnih pupoljaka. Najveći broj zimujućih ženki nalazi se u pupoljcima na visini iznad 90 cm od površine zemljišta, najčešće na 120-135 cm. Svetlo smeđe su boje, a jaja polažu nakon hladnog zimskog perioda. Letnja forma, koju čine mužjaci i ženke, naziva se protogine.

Temperaturni minimum potreban za aktiviranje zimujućih ženki je 11°C, kada sa otvaranjem pupoljaka one migriraju na lisne peteljke i naličje razvijenih listova na dvogodišnjim izdancima. Kada se ovi listovi potpuno razviju, grinje migriraju na listove jednogodišnjih izdanaka, što se dešava od prve polovine jula. Eriofidne grinje migriraju u toku leta uz pomoć vetra i letećih insekata. Tačna daljina migracija je nepoznata.

Oštećenja od Ph. gracilis se manifestuju u obliku promena na listovima (hloroza, pegavost, malformacije lisnih delova i dr.) i na plodovima (neredovna oplodnja i razvoj plodova, neujednačena obojenost, stagnacija rasta, neujednačeno dozrevanje).

Simptomi se na listovima maline i kupine primećuju kao svetlozelene mrlje u početku ishrane, koje se kasnije šire, zahvataju veliki deo površine lista i dobijaju svetlozelenu do žutu boju. Karakteristično je podizanje lica lista u vidu mehurova i gubljenje maljavosti na naličju lista, što se dešava pri jakom napadu. Mladi listovi se kovrdžaju, a vršni izbojci se suše.

Žutilo listova se često meša sa simptomima virusnih oboljenja, te se zbog ovoga i drugih razloga, ne pristupa suzbijanju grinje upotrebom hemijskih jedinjenja. Ova pogrešna dijagnoza može dovesti do prevremenog uništenja plantaže.

Mere zaštite

Za sada, jedina efikasna mera u suzbijanju Ph. gracilis jeste primena insekticida.

Insekticidi širokog spektra delovanja kao što su organofosforna jedinjenja i piretroidi, predstavljaju osnovu zaštite maline od glavnih insekata štetočina. Takođe, ova jedinjenja pokazuju izvesno akaricidno delovanje pa su upotrebljena i u borbi sa grinjama.

Među akaricidima koji su se pojavili na tržištu u poslednje dve-tri decenije sa značajnim eriofidnim delovanjem su propargit, fenazakvin, piridaben i fenpiroksimat sa zajedničkim mehanizmom delovanja. Imaju široku upotrebu u suzbijanju eriofida, zahvaljujući toksičnosti za sve razvojne stadijume, brzom knock-down efektu, dugotrajnom rezidualnom delovanju i visokoj efikasnosti u suzbijanju populacija rezistentnih na organofosfate, piretroide i akaricide starijih generacija.

Pored ovih, preparati na bazi a.m. abamektin u kombinaciji sa mineralnim uljem, pokazali su veoma visoku efikasnost u suzbijanju Ph. gracilis na malini.

Najoptimalniji rokovi suzbijanja su u periodu po završetku migracije zimujućih ženki na mlade listove dvogodišnjih izdanaka do pred cvetanje maline (polovina – kraj aprila do polovine maja).

PREPORUKA PIS SRBIJA

Najavljeno nestabilno vreme sa padavinama od ponedeljka, u osetljivoj fenofazi u kojoj se maline nalaze, mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačem ljubičaste pegavosti izdanaka i pupoljaka maline (Didymella applanata).

U cilju zaštite maline od navedenog patogena preporučuje se primena nekog od navedenih fungicida:

Akord WG (a.m tebukonazol) 0,75 kg/ha ili

Quadris, Azbany 250 SC, Exacta, Queen (a.m. azoksistrobin) 0,075 %.

Proizvođačima se preporučuje obilazak zasada maline i ukoliko se vizuelnim pregledom biljaka registruju  simptomi šarenila lista koji su posledica ishrane eriofidne grinje lista maline (Phylocoptes gracillis), primena nekog  od akaricida:

Uranus (a.m. etoksazol) 0,5 l/ha ili

Acramite 480 SC (a.m. bifenazat) 0,2-0,375 l/ha.

Ukoliko se vizuelim pregledom biljaka maline registruje prisustvo biljnih vaši ili drugih štetnih insekata: malinine bube (Byturus tomentosus), malininog cvetojeda (Anthonomus rubi), gale od malinine mušice galice (Lasioptera rubi), preporučuje se primena insekticida:

Karate zeon, Kozak (a.m. lambda-cihalotrin) 0,2- 0,3 l/ha.

U fazama cvetanja NIJE DOZVOLJENA primena insekticida i akaricida.

Grinje maline

Pročitaj i ...

kalem vosak rutava buba voćnjak oprašivanje cvetni pupoljci zaštita bakteriozna alternativna rodnost za rezidbu jabuka rezidba voća pepelnica jabuke urea u jesen

Rutava buba je velika opasnost za voćnjake

Rutava buba je poslednjih godina sve značajnija opasnost za voćnjake, plantažne zasade jabuke i kruške, kao i uljane repice.