Najnovije vesti
Početna » Voćarstvo » Otkup stao, cena na čekanju, voćari će višnju u rakiju

Otkup stao, cena na čekanju, voćari će višnju u rakiju

Oblačinska višnja je opet problem, otkup stao, cena od 25 dinara za drugu klasu (prve kao da nema?) razočarao voćare. Stiže pomoć inspektora, policije, poreskih inspektora – kao da će oni rešiti problem.

Rodilo, kažu, kao nikad. Gde su oni mrazevi iz proleća i nevreme u aprilu, maju. Berači puno traže – 2.000 na dan. Spas je kažu u kupovini mašinskih berača. Sa njima trošak branja je samo 5 dinara po kilogramu ( ljudska ruka košta 15 – 20 dinara po kilogramu).

Sada će inspekcije da zavedu red, da kazne nesavesne ??? Ali šta sa tolikim voćarima kojima se ne isplati da oberu višnju. Hladnjača nova “Budimka” otkupljuje 300 tona višanja dnevno. Stiže obećanje o uspostavljanju nove (stare) hladnjače “Voćar” – ali sledeće godine.

Otkup stao, cena 25 dinara

Mora se menjati ili sortiment ili da se oblačinska višnja prerađuje kod nas jer izvoz očito nije slamka spasa za proizvođače. Svetsko tržište višnje vredi 130 miliona evra godišnje. Ako mi proizvedemo godišnje 95.000 tona višnje, platimo voćarima 40 evrocenti – to je vrednost od 38 miliona evra. Izvezemo oko 15.000 tona višnje godišnje (po prosečnoj ceni od 65 evrocenti za kilogram) – izvezemo samo jednu šestinu od proizvedene količine – šta sa “viškom”?. Prerada je jedini način da se suzbije prevlast hladnjačara.

Učinjeni su prvi koraci da se oblačinskoj višnji doda posebna vrednost – “Design” je okupio stručnjake da se oblačinska višnja zaštiti kao posebna sorta na svetskom tržištu, u čak 25 zemalja sveta. Da postane brend i da prerađevine od oblačinske višnje postanu nešto što će se sa ponosom govoriti da je iz Srbije. Da li će proizvođači imati dobrobiti od ove inicijative? Pokazaće vreme, jer sada ih sve više odustaje od uzgoja oblačinske višnje. Ako proizvođači ne steknu vlasnički udeo u prerađivačkim kapacitetima, hladnjačama neće se ni ova dobra ideja “primiti”.

Pročitajte i: Brati ili ne brati

U Poljskoj konzumna višnja na velepijaci košta – kalibar 22 mm je 210 dinara za kilogram, kalibar 24 mm 237 dinara za kilogram. Višnja za zamrzavanje je 75 dinara za kilogram. Kod nas je cena na veletržnici Beograd 60 dinara za kilogram, Marela 100 dinara za kilogram, Oblačinska za zamrzavanje 40 dinara (ako je prime kao prvu klasu, inače je 25 dinara za kilogram). Očigledno, promenom asortimana neki od proizvođača bi lakše došli do adekvatne zarade za uloženi trud. Erdi Botermo (rodna, tražena na evropskom tržištu, sazreva krajem juna), Ivo45 (rodi pre oblačinske, plod oko 5 grama, brix 15), Šumadinka (rodna, plod do 7 grama, sazreva u prvoj nedelju jula meseca) su neke od sorti koje bi mogle da posade na jesen.

Petar Jovičić

Pročitaj i ...

kalem vosak rutava buba voćnjak oprašivanje cvetni pupoljci zaštita bakteriozna alternativna rodnost za rezidbu jabuka rezidba voća pepelnica jabuke urea u jesen

Rutava buba je velika opasnost za voćnjake

Rutava buba je poslednjih godina sve značajnija opasnost za voćnjake, plantažne zasade jabuke i kruške, kao i uljane repice.