Najnovije vesti
Početna » Voćarstvo » Zaštita mladih voćki od divljači

Zaštita mladih voćki od divljači

Zaštita mladih voćki od divljači . posle sadnje obavezno je koristiti zaštitne mreže od divljači da Vam investicija ne bude odmah na početku u problemu. Rešenje Vam nudi “Sigma promet”

ZAŠTITA MLADIH VOĆKI OD DIVLJAČI

Krečenje stabala voćaka u jesen od davnina se primenjivalo kako bi se kora zaštitila od pucanja i nastajanje rana tokom zimskog perioda, a usled velikih razlika između dnevnih i noćnih temperatura.
Pukotine koje se tada pojave na stablu predstavljaju ulazno mesto za prouzrokovače raznih bolesti,među njima i određenih vrste bakterija koje izazivaju sušenje voćke.

Međutim mnogo veći problem sa kojim se susreću vlasnici mladih voćnjaka su oštećenja nastala usled dejstva glodara, zečeva, srna i druge divljači. Štete nastale na ovaj način su sasvim izvesne ukoliko se blagovremeno ne primene određene mere zaštite. Vrlo jednostavna, jeftina i efikasna zaštita postoji, a zove se mreža za zaštitu mladih voćaka. Pročitajte tekst do kraja kako bi se upoznali sa ovim najefikasnijim rešenjem.


ZAŠTO DIVLJAČ NAPADA MLADE VOĆKE?
Ovo je najjednostavnije rečeno prirodan proces i odnosi se na režim ishrane divljači u periodima kada nastupe jače zime, veliki sneg i nedostatak hrane. Zečevi tada glođu koru mladih voćaka i drugog drveća,dok srne i jeleni grizu mlade grančice i hrane se njima. Stabla oštećena na ovaj način primetno zaostaju u razvoju u poređenju sa ostalim sadnicama i drastično smanjuju prinose ploda.
Ukoliko je kora delimično uništena voćka će preboleti, ali će slabije napredovati. Međutim ako je kora uništena oko cele voćke kao i u slučaju oštećenja mlađih zasada, do 4-5 godina starosti često dolazi do potpunog sušenja voćki. Ponekad štete budu na nivou oštećenja celog voćnjaka kada uzgajivač nema drugo rešenje nego da sve sadnice izvadi i zasadi nove. U delovima Zapadne Srbije ovo se dešavalo sa mladim malinjacima, a štete od srna su bile neprocenjive.


POSTOJI LI EFIKASNA ZAŠTITA OD NAPADA DIVLJAČI NA MLADE VOĆKE?
Kako bi zaštitili svoje voćnjake od napada divljači voćari pribegavaju raznim metodama. One se uglavnom svode na mehaničke barijere koje bi divljači sprečavale pristup stablima. Neki pokušavaju da oko stabala razbacaju grančice koje bi trebalo da skrenu pažnju od stabla voćke ili ih premazuju određenim sredstvima čiji miris odvraća životinje.
Međutim ovo se nije pokazalo značajno efikasno baš kao ni skupo potpuno ograđivanje voćnjaka. Srne ogradu jednostavno preskoče, a glodari prokopaju prolaze ispod same ograde. Prirodni instinkt i potreba za hranom ipak je jača od ovih prepreka. Stručnjaci kažu da je u praksi najefikasnija zaštita ugradnja zaštitnih mreža na same sadnice.

SIGMA PROMET


SPIRALA – ZAŠTITNA MREŽA ZA SADNICE I VOĆKE

Vrlo korisna zaštita za sadnice koje već imaju formirane grane izrađena od jake livene plastične mreže u zasenjivanjeobliku spirale. Mreža za zaštitu od divljači omogućava prirodno vetrenje stabla i njegov normalan razvoj, ne ometa neophodne hemijske tretmane prskanjem, lako se postavlja, može se koristiti više puta i lako premestiti sa formiranih na mlade sadnice.
Plastična livena mreža, poznata i kao spirala predstavlja efikasno i jeftino rešenje, vrlo se lako postavlja i ima dugačak vek trajanja čak do 7 godina. U ponudi kompanije sigmaprom nalaze se mrežice-spirale prečnika 6 cm i u izboru visina od 55 cm, 80 cm i 110 cm i dve boje, crna ili bela. Visinu mreže koja odgovara za vaša stabla odredićete merenjem sadnice od tla do prvih grana.
Postavljanje mreže je jednostavno i brzo, prosečena je po dužini i prosto se samo postavi oko stabla.
Zbog njenog oblika spirale nije potrebno nikakvo vezivanje, a čvrstina mreže obezbedjuje svu potrebnu potporu. Mreža čvrsto stoji oko stabla, ne postoji mogućnost da spadne i najvažnije predstavlja nepremostivu mehaničku barijeru za divljač.
Na taj način kora će ostati neoštećena, sadnica će normalno napredovati, a vi možete očekivati dobar rod. Upravo zato stručnjaci tvrde da je postavljanje mreža za zaštitu od divljači investicija je koja će se višestruko isplatiti!

Pročitaj i ...

kalem vosak rutava buba voćnjak oprašivanje cvetni pupoljci zaštita bakteriozna alternativna rodnost za rezidbu jabuka rezidba voća pepelnica jabuke urea u jesen

Rutava buba je velika opasnost za voćnjake

Rutava buba je poslednjih godina sve značajnija opasnost za voćnjake, plantažne zasade jabuke i kruške, kao i uljane repice.