Najnovije vesti
Početna » Agroekonomija » Izvoz malina ispraznio hladnjače – cena 250 din/kg

Izvoz malina ispraznio hladnjače – cena 250 din/kg

Naše “crveno zlato” ide i sada u Evropu, malina izvoz se nastavlja svakodnevno. Zalihe maline u hladnjačama su na minimumu. Da li će cena u junu biti 170 – 180 dinara za kilogram?

Dobre vesti za naše malinare – Evropa traži malinu, potrošači su u nadi da će podići imunitet konzumiranjem voća. Hladnjačari opet trljaju ruke jer cena je iznad 2,2 evra za kilogram. Kada se sada setimo borbe malinara sa otkupljivačima u prošloj berbi, radnih grupa Ministarstva poljoprivrede Srbije, minimalne cene u otkupu …

I nova procena radne grupe u 2020-oj godini koja je navela da će cena biti u otkupu 0,8 do 1 evro za kilogram!? Da li je moguće da ne prate proizvodnju malina u svetu i da Čile beleži berbu koja je na 50% od berbe iz prošle sezone? Priprema se “stara pesma” da malina više nije tako tražena, da je kvalitet osrednji…

Izvoz malina ispraznio hladnjače

Malinari sada imaju veći problem od toga da polemišu sa radnom grupom – nedostaje radne snage na polju, nema mladih, stari ne mogu zbog karantina, ko se vratio iz Evrope mora u samoizolaciju na 28 dana a malina i nega ne čekaju. Sada se vezuju mladari, đubri malinjak i nema vremena za čekanje – da ne pominjemo ograničenje kretanja posle 17 sati.

Sezonski radnici nedostaju i širom Evrope, nismo mi neko “ostrvo” u Evropi. U Nemačkoj nedostaje više od 200.000 sezonaca. Nemačka je dozvolila da sezonci rade i više od 70 dana (produženo je na 115 dana – bez socijalnog osiguranja), ali manjak radne snage je i dalje veliki.

No, vratimo se očekivanjima naših malinara – izvoz sada beleži dobre cene na evropskom tržištu maline. Da li će hladnjačari i izvoznici opet zakukati u berbi da je tržište zasićeno i da imaju zalihe? Ministarstvo poljoprivrede Srbije neće moći da “zažmuri” ove godine na profit koji hladnjačari i izvoznici ostvaruju (i na račun proizvođača). Ova godina je vanredna, prihodi u poljoprivredi opadaju, mraz je “obrao” kajsije i breskve, najavljuje se i mraz u sredu, a šljiva i trešnja su u cvetu. Najzad država treba da jasno kaže da naši poljoprivrednici u ovoj teškoj situaciji zaslužuju pohvale i pristojnu zaradu, a ne samo trgovci, nakupci, hladnjačari i izvoznici. Šta znači najava otkupne cene maline od 0,8 evra u berbi za ovu godinu? Sada je izvoznici prodaju za više od dva evra?! Računica je jasna ko najviše prihoduje od maline.

Zar trebamo opet da slušamo o blokadama, radnim telima, beskrajnim sastancima i … ništa. Opet izgovor da tržište reguliše sve. Sada smo se uverili da država može da reguliše dešavanja na tržištu i pomogne kada treba – proizvođačima. Neka tako i nastavi tokom cele godine. Nema se čime trgovati ako se ne proizvede!

31. mart 2020. godine

Petar Jovičić

Pročitaj i ...

kalem vosak rutava buba voćnjak oprašivanje cvetni pupoljci zaštita bakteriozna alternativna rodnost za rezidbu jabuka rezidba voća pepelnica jabuke urea u jesen

Rutava buba je velika opasnost za voćnjake

Rutava buba je poslednjih godina sve značajnija opasnost za voćnjake, plantažne zasade jabuke i kruške, kao i uljane repice.