Rokovi sadnje – NAČIN PROIZVODNJE I PLANIRANA STRUKTURA PROIZVODNE GODINE. Sada je vreme setve semena salate, spanaća, crnog luka … Uskoro i semena ranog paradajza da bi dospeo rasad za sadnju u aprilu. Važno je napraviti pravi plodored za uzgoj povrća.
Rokovi sadnje
Rana prolećna proizvodnja:
III/ IV do VII/VIII mesec – Rani paradajz
III/ IV do XI mesec – Ranostasna paprika
Postrna proizvodnja – VIII/IX do XI mesec:
Krastavac kornišon, boranija, karfiol, šargarepa, kupus.
Jesenje-zimska proizvodnja XI do II/III mesec:
Zelena salata,spanać,crni luk,rotkvice.
Rokovi sadnje
Setvu paradajza i paprike za proizvodnju rasada u srednje visokim plastenicima, bez dopunskog zagrevanja obavićemo u vremenu od 10-20. marta, a rasađivanje 10-20. maja ili raniju setvu u tople leje sredinom januara, čija bi sadnja pristigla početkom aprila. Proizvodnja rasada biće u dosta različitim uslovima i njoj se mora pokloniti velika pažnja , jer od kvaliteta rasada zavisiće i prinos i kvalitet proizvoda.
Zemljište namenjeno za proizvodnju ranostasnih sorti paradajza i paprike treba dobro nađubriti zgorelim konjskim ili goveđim stajnjakom u količini oko 400 kgr/ar. i 3 kgr/ar NPK mineralnog đubriva i zaorati. Zatim izvršiti dezinfekciju zemljišta i provetravanje plastenika.
Pre postavljanja malč folije napravićemo redove i postaviti sistem „kap po kap“. Po završenoj sadnji preduzimaju se mere :
- zalivanje,
- prihranjivanje,
- okopavanje ( ukoliko nije postavljena malč folija),
- mera nega zaštite.
Rokovi sadnje povrtarskih kultura tokom godine
Kod paradajza se mora postaviti blagovremeno oslonac, a najčešće se koristi kanap (vezuje se u dno biljke bez zatezanja ), kolac ili špalir. Pri formiranju uzgojnog sistema oblika, obavezno je zakidanje zaperaka kada dostignu dužinu 3-6 cm. I zakidanje vrha glavnog stabla posle formiranja 4-5 cvasti (sprata). Najbolje sorte paradajza su: Balkan f1, Atina fl, Marko f1, Luna f1 i koje mogu roditi 800-1.200 kgr/ar.
Paprika ima niži prinos od paradajza (300-600 kgr/ar) isto kao paradajz dug period visokih cena, ali ostaje u plasteniku do novembra meseca, do jesenje – zimske sadnje povrća. Sorte koje treba sejati: Župska rana, Plamena, Balkan f1, Romana, Palanačka babura, Orijas, Cecilija i dr.
Berba paradajza počinje juna meseca i završava se početkom avgusta. U vreme berbe poslednjeg sprata paradajza izvršićemo setvu krastavca kornišona između dva kolca paradajza. U ovom načinu rada treba donje listova paradajza ukloniti čime stvaramo optimalan prostor za pravilan rast i razvoj kornišona.
Mere nege krastavca kornišona:
- zalivanje,
- prihrana,
- zaštita,
- regulisanje rasta.
Rokovi sadnje povrtarskih kultura
U letnjoj postrnoj setvi (sadnji) možemo se opredeliti i za neku drugu povrtarsku kulturu: kasni paradajz, karfiol, rana boranija ili šargarepa, biljne vrste čije vegetacije završavaju do kraja oktobra.
Za jesenje-zimsku proizvodnju se pripremamo krajem avgusta i početkom septembra meseca, tako što u hladne leje na otvoreno zasejemo zelenu salatu, crni luk, rotkvice, koji stižu za rasađivanje novembra meseca kada vršimo i setvu spanaća u plasteniku. Prethodno otklonimo papriku i kornišone, zatim obradimo zemljište i izvršimo rasađivanje gore pomenutih biljaka kao i setvu spanaća.
Ove biljne vrste stižu za upotrebu od januara do marta meseca kada je najveći nedostatak svežeg povrća i najveći finansijski efekat.
PSSSrbija
foto pixabay.com