Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Stočarstvo » Trava Italijanski ljulj je dobra stočna hrana u proleće

Trava Italijanski ljulj je dobra stočna hrana u proleće

Trava italijanski ljulj je vrsta koja ima visoki prinos. Vreme za setvu je mart mesec. Nju možete koristiti kao ispašu u proleće ili da ih koristite za seno, senažu ili silažu a dobar izbor je italijanski ljulj. Postiže se 12 tona sena po hektaru, ili čak 70 tona zelene mase po hektaru.

Kako ga gajiti savetuje vas savetodavac za ratarstvo dipl. inž. Miodrag Simić.

Italijanski ljulj je najprinosnija i najkvalitetnija trava u našim uslovima koja se seje na oranicama kao čist usev ili u smesama sa crvenom detelinom, lucerkom i drugim travama. Italijanski ljulj se koristi u zelenom stanju za ispašu (visina biljke od 25 – 30 cm) kao i za spremanje sena, senaže i silaže. Po košenju, italijanski ljulj se brzo regeneriše i u povoljnim uslovima može tokom godine dati tri i više otkosa, a sa navodnjavanjem i do šest otkosa.

Produkcija – prinos zelene mase kreće se od 40 – 80 t/ha, a sena i preko 12 t/ha. Kosidba se obavlja pre klasanja jer se tada dobija najveća količina hranljivih materija. Plodne, dobro đubrene i pravilno eksploatisane površine garantuju proizvodnju italijanskog ljulja i do 4 godine. Optimalna vrednost pH je 5,5 – 7,5, a može se sejati i na pH 5,0 – 7,8.

Trava italijanski ljulj

Đubrenje italijanskog ljulja treba obaviti na osnovu agrohemijske analize zemljišta. Maksimalni prinos italijanskog ljulja postiže se upotrebom 400 kg/ha azota. Potrebno je pri zasnivanju useva uneti 80 kg/ha fosfora i 100 kg/ha kalijuma, što se postiže primenom NPK đubriva 10:20:30 u količini 350 – 400 kg/ha. Setva italijanskog ljulja je u rano proleće ili ranu jesen na dubinu 0,5 – 1,5 cm sa 25 – 30 kg/ha semena. Količina semena u smešama iznosi 22 – 28 kg/ha semena.

Pročitajte i: Travne smeše kao hrana za stoku

Najveći značaj ima smeša sa crvenom detelinom i tada učešće italijanskog ljulja u smeši iznosi 20%. Mere nege italijanskog ljulja su navodnjavanje i prihranjivanje. Potrebno je posle svakog otkosa primeniti 60 – 90 kg/ha azota, što odgovara količini 220 – 330 kg/ha KAN – a.

Pročitaj i ...

izbor jaja proteini nosivost jaja tretman jaja

PROTEINI nosivost koka nosilja, energija

PROTEINI  nosivost koka nosilja. Potrebe kokoši nosilja u pojedinim hranljivim materijama u zavisnosti od životnog …