Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Stočarstvo » Sir sa farme – mogućnost za dodatni prihod gazdinstva

Sir sa farme – mogućnost za dodatni prihod gazdinstva

Sir sa farme od punomasnog mleka je proizvod koji može da bude značajan prihod gazdinstva. Uz pomoć društvenih mreža i dostavom na “prag” potrošača ovaj kvalitetni sir je siguran prihod. Da biste proizveli kvalitetan sir potrebno je koristiti mlečne kulture. Koje su to navedeno je u sledećem članku.

Proizvodnja sira na farmi – autor savetnik za stoku Nebojša Brajović

Teško je zamisliti proizvodnju sira na poljoprivrednim gospodarstvima bez primene odgovarajućih mlečnih kultura i aditiva koji usmeravaju proizvodnju sira u željenom smeru, smanjuju štetu i daju nam proizvod visoke i standardne kvalitete.

Mlečne kulture su prirodne bakterije mlečne kiseline, koje se koriste ako je mleko prethodno pasterizirano. Njihova je uloga višestruka; razgrađuju mlečni šećer i proizvode mlečnu kiselinu važnu za proizvodnju kiselih mlečnih napitaka (jogurt, kiselo mleko, kefir) i mnogih sireva. Mlečne kulture daju suve materije koje određuju ukus konačnih proizvoda, pre svega sir, kiselo mleko i maslac. Njihova aktivnost inhibira rast i aktivnost nepoželjnih mikroorganizama u mlečnim proizvodima i pomaže aktivnosti sirišta kako bi se stvorila kvalitetna gruša.

Pasterizacijom samog mleka, uz uništavanje velikog broja patogenih mikroorganizama, uništavaju se i oni korisni mikroorganizmi koji su neophodni za proizvodnju sira. Iz tog razloga potrebno je mlečnokiselinske bakterije vratiti u mleko nakon postupka pasterizacije. Veliki broj proizvođača sira smatra da mlečne kulture ne treba dodavati sirovom mleku koje nije pasterizirano jer u takvom mleku ima dovoljno bakterija mlečne kiseline. Međutim, praktičari su potvrdili da se dodavanjem mlečne kulture sirovom mleku dobiva proizvod ujednačenije kvalitete (okus, miris, aroma). Podela mlečnih kultura vrši se na mezofilne i termofilne, u odnosu na optimalnu temperaturu potrebnu za njihov rast i aktivnost.

Sir sa farme

Mezofilne kulture “vole” srednje temperature (25-30 ° C). Delovanjem na nižim temperaturama snižavaju pH sira, što rezultira prekiseljenim sirom. Najčešće se koriste za proizvodnju mekih i polutvrdih sireva.

Termofilne kulture za svoje delovanje “preferiraju” više temperature (≥40 ° C), koriste se za proizvodnju tvrdih sireva u kojima se zrno sira zagreva na temperature veće od 40 ° C.

Među ostalim potrebnim aditivima u sirarskoj industriji, najčešće se koriste: kalcijum hlorid, lizozim, enzimi za zrenje sira, koji se dodaju u već pripremljeno (pasterizirano ili kaljeno) mleko u otopljenom obliku pre dodavanja starter kultura i sirila.

sir vino proizvodnja plasman

Pročitajte i: Kombinacija sir i vino – “pijani” sir.

Veliki broj začina danas se koristi u proizvodnji sira. Među najvažnijim začinima koji se koriste u proizvodnji sira su: sušena začinjena paprika (blaga i ljuta), beli luk, vlasac, bosiljak, neven, ružmarin, origano, tartufi, biber (crno-beli) itd. Začini se mogu dodavati sveži ili suvi u trenutku kada se sirutka odvoji od gruša, ali ne sve. Začini u siru vrlo su popularni među potrošačima jer nadopunjuju i obogaćuju paletu ponuda i daju poseban okus sirevima.

Pročitaj i ...

izbor jaja proteini nosivost jaja tretman jaja

PROTEINI nosivost koka nosilja, energija

PROTEINI  nosivost koka nosilja. Potrebe kokoši nosilja u pojedinim hranljivim materijama u zavisnosti od životnog …