Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Povrtarstvo » Kupus zahtevi za vlagom u zemljištu

Kupus zahtevi za vlagom u zemljištu

Kupus zahtevi za vlagom – Kupusnjače imaju nižu evapotranspiraciju od ostalih mnogih povrtarskih useva, jer im je lišće prevučeno tankom voštanom prevlakom i svetlije je boje – odlikuje se niskim pritiskom ćelijskog soka, slabom usisnom silom korena, koji je plitak te zahtevaju povišenu vlažnost zemljišta.

Deficit vode u bilo kojoj fazi razvoja manifestuje se na umanjenje prinosa.

Kupus se gaji kao:

  • rani
  • srednje rani
  • kasni
  • postrni usev

Kupus – zahtevi za vlagom u zemljištu

Kratke je vegetacije, omogućuje dve žetve godišnje, gaji se kao drugi i postrni usev – obzirom da se gaji za vegetativnu masu, zahteva povišenu vlažnost zemljišta i ima umerene zahteve prema toploti, neki ga svrstavaju u hidrofilne biljke. Proizvodi se iz rasada koji se gaji u zaštićenom prostoru za rani ili u otvorenom polju srednje rani i kasni kupus.

Navodnjavanje rasada je obavezno, neophodno je održavati umerenu ali dovoljnu vlažnost zemljišta – zalivanja se izvode empirijski kada se površinski sloj prosuši

Zalivne norme su male, prokvašava se sloj 10/15 cm, u početku 2-3 litre/m2, kasnije 4-6 l/m2 – u vremenu kaljenja rasada i ukorenjavanja izostavljaju se zalivanja da bi biljke razvile moćniji korenov sistem, koji se osposobljava da koristi slabije rezerve vode. Ono omogućuje bolje primanje posle rasađivanja – potrebe rasada za vodom su različite i variraju u širokom rasponu 80-160 mm u zavisnosti od uslova i načina proizvodnje. Posle rasađivanja zahteva 380-500 mm vode u zavisnosti od klimatskih uslova (Futoški 380-410 mm).

biljne vrste kupusna muva

Zalivni režim je pojednostavljen – prvo zalivanje obavlja se posle rasađivanja, normom 15-30 mm, drugo zalivanje je posle 3-5 dana, kada se popunjavaju prazna mesta 20-30mm. Kada se rasad primi prvi 10-15 dana (kod ranih 15 dana pa i duže, kod kasnih 10 dana, s obzirom da se rasađuje krajem jula kada su temperature visoke) ne treba zalivati, radi što boljeg ukorenjavanja biljaka. Vegetaciona zalivanja su po turnusu u modificiranom obliku. Dužina turnusa se određuje u svakom konkretnom slučaju u zavisnosti od sorte, klimatskih uslova i zemljišta. Kod ranih sorata u početku turnusi su 8-15 dana, a kasnije u fazi intenzivnog porasta i obrazovanja glavica 5-9 dana. Kod kasnih sorata turnusi su u početku kraći 5-9 dana a potom 8-15 dana.

 Tehnički minimum vlažnosti 80% PVK

 Niža vlažnost usporava formiranje glavica, ostaju sitne i mekane. Kupus je posebno osetljiv na promenljiv tok vlažnosti zemljišta, posebno u fazi formiranja glavica i tehnološkog zrenja. Ako zemljište zasuši, potom se obilno navlaži dolazi do pucanja glavica. Norma navodnjavanja i broj zalivanja zavise od uslova godine, prvenstveno od rasporeda i količine padavina 3-8 i više zalivanja, zalivne norme su male jer je visoka predzalivna vlažnost, prokvašava se sloj 30-40 cm.

Načini zalivanja: BRAZDAMA I OROŠAVANJEM

Potrebe za vodom i režim navodnjavanja karfiola kao i ostalih kupusnjača je isti ili sličan kao kod kupusa, s tim što se moraju poštovati specifičnosti vrste, vreme proizvodnje, evapotranspiracioni zahtevi spoljne sredine, klima i zemljište.

Izvor: psss Agroznanje d.o.o. Zaječar Valentina Aleksić, dipl.ing. melioracija zemljišta i vode

Pročitaj i ...

zalivanje paradajza paradajz djubrenje tuta absoluta paradajz izbor paradajz kao potrebe za vodom

PARADAJZ izbor parcele za uspešan uzgoj

Plodna, rastresita zemlja, sa humusom od 2% i vrednosti pH 6,5 - 7 je pravi izbor za gajenje paradajza.

Leave a Reply