Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Povrtarstvo » Kalijum u povrću – kvalitet proizvoda

Kalijum u povrću – kvalitet proizvoda

vlažnost

Kalijum za kvalitet povrća – Povrće ima povećane zahteve za kalijumom u svim fazama rasta i razvića. U skladu sa potrebama vrste i agrohemijske analize zemljišta koriste se organska i mineralna đubriva.

Najefikasniji način doziranja kalijuma iz vodotopivih đubriva je fertirigacija – sistemom kap po kap. Organska đubriva sadrže makro i mikroelemente i njihovo delovanje traje 3 – 4 godine. Ova đubriva doprinose boljem korišćenju kalijuma od strane biljaka. Takođe ova  đubriva utiču pozitivno na strukturu i biogenost zemljišta. Povećane zahteve za organskim đubrivima imaju

  • kupus,
  • kelj,
  • karfiol.
  • paradajz,
  • paprika,
  • krompir,
  • lubenica i
  • dinja.

Crni i beli luk, mrkva i peršun NE podnose direktno organsko đubrivo. 

KALIJUMOVA đubriva se primenjuju pod osnovnu obradu, predsetveno i tokom vegetacije dok biljke ne sklope redove. Najefikasniji način doziranja kalijuma iz vodotopivih đubriva je fertirigacija – sistemom kap po kap. Ovim načinom iskorišćavanje kalijuma je za 10-20% veće.

Kalijum u povrću za siguran kvalitet proizvoda

U zimskim uslovima proizvodnje crnog i belog luka i spanaća treba više đubriti kalijumom jer će povoljno uticati na kvalitet povrća i na tolerantnost prema niskim temperaturama. Kvalitet povrća se veoma povećava korišćenjem kalijuma u folijarnoj prihrani (više o njoj OVDE). Ovim načinom primene voditi računa o pH vrednosti primenjenog rastvora, da ne bi došlo do ožegotina.

Korenasto povrće ima povećane zahteve za kalijumom posebno mrkva, celer i peršun.

Lukovičasto povrće zahteva srednje do dobro obezbeđeno zemljište. Paradajz je takođe kalijumova biljka.

kvalitet plodova

Lubenica, dinja i krastavac imaju velike zahteve za kalijumom. Najbolji efekat u proizvodnji kupusa i karfiola postiže se doziranjem kalijumovih vodotopivih đubriva sistemom kap po kap jedna polovina, a druga pod osnovnu obradu. Kalijum-nitrat primenjuje se fazi ukorenjavanja do početka zavijanja glavica, a kalijum-sulfat u drugom delu vegetacije.

Dipl. ing. Radojka Nikolić

Paradajz “voli” kalijum – Paradajz đubrenje 

Pročitaj i ...

zalivanje paradajza paradajz djubrenje tuta absoluta paradajz izbor paradajz kao potrebe za vodom

Paradajz voda – uslov uspešne proizvodnje

Paradajz voda u plastenicima - Voda je uslov života i njena dostupnost gajenim biljkama najviše utiče na kvalitet i rodnost. Paradajz ima