Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Povrtarstvo » Rasad značaj održavanja vlažnosti

Rasad značaj održavanja vlažnosti

rasadVeć je rasad znatno napredovao ali treba naglasiti za rasad značaj održavanja vlažnosti. Tokom zimskih meseci se vrši setva povrtarskih kultura radi dobijanja zdravog i uznapredovalog rasada. Kvalitetan rasad obezbedjuje kvalitetan proizvod  i najbolji ekonomski efekat prodajom proizvoda u prvim prolećnim danima. Zato se posebna pažnja obraća vlažnosti zemljišta.

PARADAJZ

Proizvodi se iz rasada, posebno je osetljiv na obilnu vlažnost zemljišta, jer se dobijaju izdužene i nežne biljke. Ima skromnije zahteve za vodom u odnosu na proizvodnju rasada drugih vrsta povrća. Za zalivanje se uspešno može primenjivati zalivni režim prema spoljašnjim promenama na biljkama – kada lišće dobije tamnozelenu boju.

 Navodnjavanje mora obezbediti od 30-40 % evapotranspiracije u fazi prijema rasada do 65-70 % u fazi maksimalnog porasta. Obično se u fazi prijema rasada svakodnevno na lakšim, a svaki drugi dan na težim, vrši zalivanje sa 1- 2 mm vode. Kasnije se povećava interval između navodnjavanja, a norme povećavaju do 4-5 mm dnevno.

 Najbolji način praćenja predzalivne vlažnosti (0,35 do 0,5 bara) je tenziometrima na dubinama 20, 40 i 60 cm.

 Prvo zalivanje zajedno sa rasađivanjem

Drugo 3-5 dana sa popunjavanjem praznih mesta – norme su do 30 mm u zavisnosti od predzalivne vlažnosti zemljišta

Posle primanja rasada ne zalivati 10-15 dana  radi što boljeg ukorenjavanja biljaka

 Vegetaciona zalivanja su po turnusima u modificiranom obliku.

Rasad značaj održavanja vlažnosti

paprika uticaj nekroza vrha ploda zeleno uvenuće mleko štiti organskapaprika vlažna paprika trips organska bakterize paprike PAPRIKA

Navodnjavanje paprike počinje sa proizvodnjom rasada, Rasad paprike ne podnosi visoku vlažnost zemljišta, može se uspešno primenjivati zalivni režim prema spoljašnjim promenama na biljkama  ( zaliva se kad lišće dobije tamno zelenu boju).

Pošto dominira proizvodnja iz  rasada razvija se lateralni korenov sistem 30-50 cm dubine u fazama punog porasta biljaka. Rasad se proizvodi u zaštićenom prostoru, rane sorte u toplim lejama ili drugom zaštićenom  prostoru sa veštačkim zagrevanjem, a kasne  sorte u zaštićenom prostoru, ali bez veštačkog zagrevanja. Načinu proizvodnje  se prilagođava režim navodnjavanja, ali treba naglasiti da rasad paprike ne podnosi visoku  vlažnost zemljišta.

Uspešno se može primenjivati zalivni režim prema spoljašnim promenama na biljkama, zaliva se kad lišće dobije tamnozelenu boju .

– Posle rasađivanja obavlja se prvo zalivanje
– drugo 3-5 dana nakon rasađivanja  sa popunjavanjem praznih mesta

 Rasad značaj održavanja vlažnosti

KRASTAVAC

Krastavac krajnje rasipnički troši vodu, ima veoma razvijenu vegetativnu masu koja intenzivno transpiriše, a koren se razvija u površinskom sloju 20-25 cm dubine, odakle voda vrlo intenzivno isparava

– U vreme setve zemljište treba da je optimalno vlažno. U suprotnom se obavlja predsetveno zalivanje i nakon nekoliko dana kada se zemljište prosuši izvodi se površinska priprema i setva. Krastavac je toploljubiv usev, osetljiv je na  hladnu vodu, minimalna temperatura vode treba da je 20  C.

 – Poslesetvena zalivanja su rizična, jer može doći do stvaranja pokorice, može se intervenisati malim zalivnim normama da bi se razmekšala pokorica

 – Do početka obrazovanja zametaka obavljaju se umerena zalivanja, da bi se sprečio intenzivan porast vegetativne mase i omogućilo formiranje većeg broja ženskih cvetova, Turnus je 4-8 dana u zavisnosti od uslova proizvodnje. U početku cvetanja preporučuje se još oskudnije zalivanje, čak i da se izostavi jedno zalivanje da bi se poboljšala oplodnja i formiranje ženskih cvetova .

PSSS Zaječar

Valentina Aleksić, dipl.ing. melioracija zemljišta i voda

Pročitaj i ...

zalivanje paradajza paradajz djubrenje tuta absoluta paradajz izbor paradajz kao potrebe za vodom

PARADAJZ izbor parcele za uspešan uzgoj

Plodna, rastresita zemlja, sa humusom od 2% i vrednosti pH 6,5 - 7 je pravi izbor za gajenje paradajza.

Leave a Reply