Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Povrtarstvo » Trips – štetnici na povrću i cvetovima

Trips – štetnici na povrću i cvetovima

Trips štetnici spadaju u polifagne štetočine, hrane se na brojnim gajenim i korovskim biljkama, a najveće štete pričinjavaju na povrću i cveću u zatvorenom prostoru. Od povrća napadaju: luk, praziluk, paradajz, kupus, krastavac, salatu, tikvice i drugo povrće.
U cvećarstvu napadaju veliki broj biljnih vrsta: kane, muškatle, gladiole, karanfili i dr.

Najštetnije vrste tripsa u našim staklarama i plastenicima su: kalifornijski trips (Frankliniella occidentalis) i duvanov trips (Thrips tabaci).

Kalifornijski i duvanov trips

Kalifornijski trips je polifagna vrsta, oštećuje mnoge biljke koje se gaje u staklarama. Direktnu štetu izaziva na svim delovima biljaka, a indirektnu kao prenosilac virusa tačkaste bronzavosti paradajza. Izuzetno je opasna vrsta, koja brzo razvija rezistentnost na insekticide, pa je potrebna posebna pažnja pri hemijskom suzbijanju.

Duvanov trips štete izaziva na otvorenom i u zatvorenom prostoru. To je izraziti polifag, sa velikim brojem biljaka domaćina. Oštećenja izaziva direktno sisanjem biljnih sokova na cvetovima i listovima biljaka, i indirektno kao prenosioc virusa tačkaste bronzavosti paradajza. Populacije duvanovog tripsa su najbrojnije na gajenim biljkama iz familije Alliaceae (trips luka i praziluk), zatim na kupusu, krastavcima, paradajzu, salati, a značajnu štetu izaziva na duvanu i pamuku.

Uspešna zaštita i uništavanje štetnih vrsta tripsa u staklenicima, zavisi od blagovremenog uočavanja njihovog prisustva. Zdravstvena higijena je bitna za zaštitu od tripsa, i ona se ogleda, u odstranjivanju biljnih ostataka, da ne bi došlo do preživljavanja jedinki.

Pravovremena upotreba hemijskih preparata je bitna za uspešnu zaštitu, nekim od insekticida, na bazi: malationa, abamektina, alfa-cipermetrina i ostali preparati registrovani za suzbijanje tripsa.

Jelena Grbić, dipl. ing. zaštite bilja

Cvećarstvo – Za zatvorene prostore u kojima se gaji cveće neizostavna preventivna mera je i postavljanje mreža na ulaze u njih. Tako ćete sprečiti štete koje mogu nastati. Ne zaboravite da je veličina tripsa nešto veća od 1 milimetra!!! Zato i promer okca na zaštitnoj mreži mora biti manji.

PIS SRBIJA preporuka – Tripsi imaju dosta prirodnih neprijatelja pa kod zaštite treba birati selektivne regulatore rasta insekata ili bioinsekticida na bazi entomopatogena gljive B.basiana i azadirahtina, koji imaju minimalan utjecaj na predatore koji se hrane tripsom.

Pročitaj i ...

zalivanje paradajza paradajz djubrenje tuta absoluta paradajz izbor paradajz kao potrebe za vodom

PARADAJZ izbor parcele za uspešan uzgoj

Plodna, rastresita zemlja, sa humusom od 2% i vrednosti pH 6,5 - 7 je pravi izbor za gajenje paradajza.

Leave a Reply