Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Ratarstvo » Kukuruz – priprema zemljišta za setvu

Kukuruz – priprema zemljišta za setvu

Kukuruz treba da se seje u dobro spremljeno zemljište i zato je priprema zemljišta važna. Pored ostalih agrotehničkih mera i pravilnog odabira hibrida, za visok i stabilan prinos kukuruza potrebno je primeniti i takav sistem obrade koji obezbeđuje stvaranje povoljnih uslova za razvoj korenovog sistema. Od ovih mera velika uloga pripada osnovnoj obradi zemljišta. Od njenog izvođenja zavisi i kvalitet ostalih operacija (predsetvena priprema, kvalitet setve, zaštita od korova i dr.).

Osnovna obrada ima za cilj da:

– akumulira vlagu iz zimskog perioda;

– rastresa i omekša zemljište, odnosno poboljša vodno-vazdušni, toplotni i hranidbeni režim zemljišta;

– omogući kvalitetno unošenje organskih i mineralnih đubriva i omogući efikasnu primenu i delovanje herbicida;

– ravnja zemljište i omogućava kvalitetniju setvu.

Vreme i način izvođenja osnovne obrade za kukuruz zavisi od preduseva, tipa zemljišta i klimatske uslove rejona gajenja.

U našim uslovima najčešći predusev kukuruzu je strnina, obično pšenica, tada se prvo obavi zaoravanje strništa, pa onda oranje na punu dubinu.

Ukoliko je kasni predusev, tada se obrada vrši u jednom potezu na punu dubinu, uz istovremeno zaoravanje biljnih ostataka.

Ako je predusev višegodišnja leguminoza (lucerka, detelina), treba izvršiti dva oranja, i to prvo pliće u cilju uništavanja preduseva, a drugo oranje duboko, odnosno na potrebnu dubinu.

Dubina osnovne obrade ne bi smela da bude plića od 25 cm, osim na lakim, rastresitim zemljištima na kojima je moguća plića obrada.

Optimalno vreme izvođenja osnovne obrade je u jesen (septembar, oktobar). U novembru i decembru jesenji mrazevi su česta pojava, kao i obilnije padavine, tako da pa može doći do delimičnog smrzavanja i zabarivanja zemljišta, a time i do stvaranja nepovoljnih uslova za oranje.

U područjima sa vlažnom i hladnom klimom, na nagnutim terenima u cilju zaštite od erozije zemljišta osnovna obrada se obavlja u proleće i po značaju i efektu se ne samo izjednačava sa jesenjim, nego je i bolje (naročito na nagnutim terenima).

dipl. ing. Svetlana Jerinić

Kukuruz – priprema zemljišta za nastupajuću setvu

ozima sovica saveti stručnjaka gustina setve

Gustina useva je jedan od osnovnih preduslova za postizanje visokih prinosa. Visina i kvalitet prinosa kukuruza u direktnoj su vezi sa određivanjem odgovarajuće količine semena za setvu jedinice površine, a da se postigne planirana gustina useva (broj biljaka po jedinici površine).

Činioci od kojih zavisi količina semena za setvu su:

  • HIBRID – zavisno od FAO grupe zrenja menja se i količina semena za setvu.
  • ZEMLJIŠTE – povećati normu setve ukoliko zemljište poseduje povoljne fizičke i hemijske osobine (mogućnost da sve biljke budu obezbeđene sa potrebnim količinama hrane i vode).
  • SVRHA PROIZVODNJE – kukuruz gajen za siliranje i kombajniranje traži veću gustinu biljaka.
  • IZBOR SEJALICE – pneumatska sejalica – manje semena (preciznije), mehanička sejalica troši više semena.
  • AGROTEHNIčKE MERE – dobra obrada zemljišta, intenzivno đubrenje, kvalitetna zaštita useva, navodnjavanje stvaraju pogodne useve za gajene useve a to za sobom povlači i veću normu setve.

Miodrag Simić  PSSS Jagodina

Pročitaj i ...

fosfor manjak plodored gustina setve fenofaze razvoja

Gustina setve kukuruza – koliko biljaka

Gustina setve kukuruza – Prva komponenta prinosa je broj biljaka po jedinici površine. Setvom kukuruza na …