Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Ratarstvo » Pamukova sovica napada kukuruz šećerac, povrće 

Pamukova sovica napada kukuruz šećerac, povrće 

Pamukova sovica – Helicoverpa armigera je polifagna štetočina koja pojedinih godina može naneti znatne štete.

U usevima paprike, paradajza, kukuruza šećerca, kupusa, boranije i drugog povrća se i dalje registruje aktivnost kukuruzne (pamukove) sovice. Na pojedinim parcelama se u poslednjih nekoliko dana registruju novopoložena jaja ove štetočina na do 40 % biljaka.

U najavi je talas visokih temperatura vazduha koje će pogodovati razvoju pomenute štetočine, te se piljenje larvi očekuje za svega nekoliko dana, kada usled izostanka mera zaštite mogu nastati velike štete na usevima.

Na razvoj i masovno razmnožavanje ove sovice povoljno utiču više temperature i padavine s proleća i visoke temperature tokom letnjih meseci. Napada i papriku i paradajz, soju. Tipična je suptropska vrsta, a u naše krajeve leptiri doleću sa područja Mediterana koji se ovde dalje razmnožavaju i priključuju malobrojnim lokalnim populacijama. Prednja krila leptira su svetložuta a zadnja su svetlija. Boja gusenice jako varira,u osnovi je svetlozelena i žuta do crvenkastomrka. Odrasle jedinke su duge 35-40 mm. Tokom godine razvija 2-3 generacije, prezimljava u zemljištu u stadijumu gusenice ili lutke. Leptiri se sreću od sredine maja pa sve do početka septembra, a u većoj meri maja, juna i tokom avgusta meseca.

Celokupno razviće jedne generacije tokom leta završava se za 25-40 dana. Gusenice su veoma polifagne, hrane se na oko 250 raznih gajenih i spontanih vrsta biljaka.

U najpovoljnije biljke za razviće sovice u našim krajevima ubrajaju se paradajz, paprika, kukuruz, suncokret, duvan, pasulj, lucerka…

Štete nanosi gusenica hraneći se najpre lišćem, ali se kasnije ubušuje u plod (gusenice II i III generacije), hrane se njegovim sadržajem i prljajući plod izmetom. Ovakvi plodovi (paradajz, paprika) su podložni brzoj truleži usled naseljavanja bakterija roda Pectobacterium – prouzrokovači vlažne truleži. Oštećeni plodovi nisu pogodni za upotrebu.

Pamukova sovica – suzbijanje

Preporuka za proizvođače paprike i paradajza, koji su tretman insekticidom uradili pre desetak dana je da ga ponove jednim od sledećih insekticida ovicidno-larvicidnog delovanja (vodeći računa o karenci i broju tretiranja):

Coragen 20SC (a.m. hlorantraniliprol) 0,14-0,2 l/ha,

Avaunt 15SC(a.m. indoksakarb) 0,2-0,25 l/ha.

Na poljima pod kukuruzom može biti oštećeno 30-80% klipova.

Gubici se uvećavaju jer su oštećeni klipovi podložni prodiranju patogena – prouzrokovača bolesti. Klipovi kukuruza manje stradaju od gusenica ukoliko su zaštićeni dugom i kompaktnom komušinom. Suzbija se agrotehničkim i hemijskim merama.

Od agrotehničkih mera značajno je uništavanje korova i duboka obrada zemljišta.

Hemijsko suzbijanje podrazumeva primenu insekticida u mlađim stupnjevima razvića gusenice. Vreme tretiranja kod povrtarskih biljaka (paradajz, paprika) se određuje na osnovu pregleda biljaka koji počinje pred cvetanje. Kada se nađu prva jaja počinje se sa primenom piretroida.

Najvažnije je suzbiti mlade gusenice pre ubušivanja u plodove. Kasniji tretmani nemaju zadovoljavajući efekat.

Preporuka: obaviti tretman insekticidima Avaunt 15-SC ili Coragen 20 SC sa ovicidno-larvicidnim delovanjem (stadij jaja i larve)

PSS Valjevo 
Dipl.ing.Vesna Janković

Preporuka PIS Srbija

I dalje se beleži intenzivno prisustvo kukuruzne sovice u povrću U usevima paprike, paradajza, kukuruza šećerca, kupusa, boranije i drugog povrća se i dalje registruje izuzetno jak napad kukuruzne (pamukove) sovice. Na pojedinim parcelama se u poslednjih nekoliko dana registruju novopoložena jaja ove štetočina na preko 50 % biljaka, a broj jaja po biljci se kreće od 1 do čak 8. Intenzivno piljenje larvi iz novopoloženih jaja se očekuje u narednih nekoliko dana. 
Ukoliko je od poslednjeg tretmana prošlo više od 7 dana, preporučuje se pregled useva na prisustvo jaja kukuruzne (pamukove) sovice i ukoliko se uoči njihovo prisustvo, sprovođenje hemijskih mera zaštite primenom nekog od registrovanih insekticida uz obavezno poštovanje karence:
Preparat Aktivna materija Doza Usev
Ampligo 150 ZC hlorantraniliprol+lambda 0,2 l/ha – 0,4 l/ha kukuruz, paradajz
,Exalt spinetoram 2-2,4 l/ha paprika, paradajz,

Radiant 0,4 l/ha kukuruz
Coragen 20 SC/Inecor 0,14-0,2 l/ha paprika, paradajz, kukuruz ,

Prilikom primene hemijskih mera zaštite strogo treba voditi računa o karenci primenjenih preparata s obzirom da je berba pojedinih biljnih vrsta ugroženih od ove štetočine u toku.

Pročitaj i ...

fosfor manjak plodored gustina setve fenofaze razvoja

Gustina setve kukuruza – koliko biljaka

Gustina setve kukuruza – Prva komponenta prinosa je broj biljaka po jedinici površine. Setvom kukuruza na …

Leave a Reply