Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Ratarstvo » Setva – optimalni rok je uslov uspeha žetve

Setva – optimalni rok je uslov uspeha žetve

Setva je počela, optimalni rok za setvu ozimih strnih žita je do 25. oktobra. Ove jeseni posle sušnog perioda kiša je donela dobre uslove za setvu i klijanje semena pšenice.

Kako je u Podrinju navodi Dušan Despotović, dipl ing ratarstva i povrtarstva.

Svake godine, ili bolje rečeno svake jeseni se u Podrinju i Rađevini, strnim žitima zaseje do 5.000 ha. Od tih površina najviše se poseje pšenice, stočnog ječma, dok ostale površine su zasejane tritikaleom, ovsem i sa raži. Zavisno od dinamike uspremanja kukuruza, soje, vremenskih uslova i pre svega cene, te površine mogu preći i 5.000 ha. Najbolji i najčešći predusev je svakako soja, ali soja se u Podrinju seje na dosta manjim površinama nego što se planira sejati strnih žita.

novac za sajmovi tanjiranje traktor oranje ili redukovana konkurs prosperitati mašinski prsten sremski poljoprivredni

Nakon uspremanja preduseva, sledi osnovna obrada. Ukoliko je parcela na lakšim tipovima zemljišta, treba izbegavati klasičnu osnovnu obradu. Oranje izostaviti po svaku cenu i obradu izvršiti teškim tanjiračama pa setvospremačem uz unošenje manjih količina mineralnih hraniva, od onih koje se unose klasičnom obradom. Ukoliko se radi klasična obrada, ne treba orati na punu dubinu, jer žita imaju žiličast korenov sistem i oranje na 30 cm, samo poskupljuje proizvodnju.

Setva optimalni rok

Treba sejati deklarisano seme, ispravnim sejalicama. Samo tako može da se obezbedi optimalan sklop po preporuci proizvođača. Voditi računa o masi 1.000 zrna jer je ona osnova za setvu. Po m2 obezbediti od 450 do 600 klijavih zrna. Zrna po nabavci naklijati kako bi se proverila njihova energija klijanja, a i sama klijavost.

Mineralna ishrana treba da bude takva, da obezbedi dovoljnio hraniva kako bi usev normalno ušao u fazu bokorenja. Ne sme da bude previše bujan, jer u tom slučaju ukoliko zima bude blaža može doći do pojačanog rasta tokom zime, a nakon pojave snežnih padavina takav usev će pod težinom snežnog pokrivača povaljati se i na proleće će se teže oporaviti.

Preporuka bi bila da se mineralna ishrana odradi u dva do tri puta, s tim da se sav P2O5 i K2O daju pred setvu dok N treba raspodeliti. Bar jedna prihrana treba da bude folijarna i u kombinaciji sa sredstvima za zaštitu bilja. Pšenica za prinos od 5 t/ha zrna i odgovarajuću lisnu masu iznese oko 120 kgN, 90 kg P2O5 i 80 kg K2O. Tu količinu hraniva treba vratiti u zemljište, kako bi održali bilans hraniva. Kada se to preračuna po formulacijama iznosi: oko 550 kg formulacije 15:15:15; 500 kg formulacije 16:16:16 uz dodatak N kao prihrane. Treba imati u vidu, onu količinu hraniva, koja je ostala od preduseva, što je minerizovano u zemljištu, i na osnovu toga vršiti đubrenje.

Prihranu obaviti ako je to moguće na osnovu N. min metode. Ukoliko ne, onda se treba osloniti na iskustvo, procenu stanja useva i onu količinu planiranih-preostalih hraniva.

Pročitaj i ...

fosfor manjak plodored gustina setve fenofaze razvoja

Gustina setve kukuruza – koliko biljaka

Gustina setve kukuruza – Prva komponenta prinosa je broj biljaka po jedinici površine. Setvom kukuruza na …