Najnovije vesti
Početna » Poljoprivreda » Ratarstvo » Sjajnik uljane repice – zaštitita sada

Sjajnik uljane repice – zaštitita sada

Sjajnik uljane repice – Štete koje čini mogu dostići su i 50% od prinosa. Ova značajna štetočina uljane repice prezimljava kao odrastao insekt i na proleće čim temperatura zemljišta bude veća od 8ºC a vazduha 12ºC može se naći na cvetovima maslačka. Ima jednu generaciju godišnje. Na uljanu repicu prelazi kad se formiraju cvetni pupoljci i hrani se polenom. Napadnuti cvetovi pupoljci se ne otvore već se osuše. Iz položenih jaja se izmile larve, koje se, takođe, hrane polenom. Kad su otvoreni cvetovi štete su zanemarljive.

Odrasli insekti se javljaju obično u aprilu i maju i tad su prisutni na cvetovima iz familije Brassicacae. Veće štete su nastaju kad je fenofaza pupoljaka dugotrajna, a toplo vreme prouzrokuje raniju pojavu imaga. Štete se manifestuju i na vršnim cvastima (često se simptomi mešaju sa uticajem suše – u ovom slučaju sušenje cvasti je od donjih prema gore).

Pragovi štetnosti u fenofazama su:

  • početak obrazovanja pupoljaka – 0,8 imaga/cvasti;
  • pupoljci zbijeni u cvasti – 1-1,5 imaga/cvasti;
  • početak izdvajanja pupoljaka u cvasti – 2-3 imaga/cvasti.

Pored sjajnika uljane repice, naše zasade repice napadaju i druge pošasti a kako da zaštitite mlade biljke od njih pogledajte OVDE.

Sjajnik uljane repice – zaštitite mlade biljke

uljana repica kao kvalitet pre svega

Suizbijanje se izvodi u jednom ili dva tretmana. Za suzbijanje se koriste preparati na bazi piretroida: deltametrin, alfacipermetrin, bifentrin i sl. koji su otrovni za oprašivače pa bi ih trebalo koristiti za suzbijanje pre otvaranja cvetova. Efikasni su i na nižim temperaturama.

Drugo tretiranje – sjajnik uljane repice – je neophodno uraditi ako je prvo urađeno ranije i ako posle tretmana padnu jake kiše. Deset dana posle prvog tretmana mogu se koristiti preparati na bazi fosalona, koji su neotrovni za pčele. Tretmanima protiv repičinog sjajnika suzbijaju se i pipe uljane repice, velika i mala i rilaš kupusne ljuske.

Eleonora Onč Jovanović, dipl. ing. zaštite bilja

PREPORUKA PIS SRBIJA

Oprez proizvođačima uljane repice – ulazimo u kritički period za zaštitu od repičinog sjajnika

Vizuelnim pregledima useva uljane repice registrovano je prisustvo repičinog sjajnika na cvetnim pupoljcima. Prve jedinke ove štetočine su uočene u usevima prije desetak dana i od tada se njihova brojnost povećava. Na značajnom broju parcela brojnosti sjajnika su na nivou ili oko praga štetnosti.

U ovom periodu repičin sjajnik izaziva najveću ekonomsku štetu s obzirom da oštećuje cvetne pupoljke (u potrazi za polenom) na centralnom stablu, na kome se nalazi 60-70% cvetova što čini najveći deo prinosa. 

Proizvođačima se preporučuje pregled useva u najtoplijem delu dana (kada su insekti najaktivniji) radi utvrđivanja prisustva sjajnika na pupoljcima. Ukoliko se utvrdi njihova brojnost na nivou praga štetnosti od 0,8 sjajnika po cvasti u fazi početka obrazovanja pupoljaka na termalnim cvastima (koje su još skrivene vršnim lišćem) ili 1-1,5 sjajnik u fazi kada su cvetni pupoljci slobodni (na ili nivo). iznad najmleđeg lišća) preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida :

PreparatAktivna materijaDoza/koncentracija
Durbin 200 EWcipermetrin0,3-0,6 l/ha
Decis 2,5 EC, Konfuzija, PoluxDecis ekspert deltametrin0,2-0,3 l/ha0,075 l/ha
Karate Zeon lambda-cihalotrin0,25-0,35 l/ha
Mavriktau-fluvalinat0,15-0,2 l/ha
Sivanto energyflupiradifuron+deltametrin0,75 l/ha

Repičin sjajnik – velika slika

Primena hemijskih mera zaštite opravdana je samo do početka cvetanja. 

Mere za zaštitu pčela i drugih oprašivača pogledati na linku.

Pročitaj i ...

fosfor manjak plodored gustina setve fenofaze razvoja

Gustina setve kukuruza – koliko biljaka

Gustina setve kukuruza – Prva komponenta prinosa je broj biljaka po jedinici površine. Setvom kukuruza na …

Leave a Reply