Vrste zemljišta – Širom Srbije smenjuju se njive, voćnjaci, povrtarske leje, vinogradi… čovek je vrednim radom pretvorio močvare, šume u plodno zemljište. Neki od vrsti zemljišta su:
Vrste zemljišta – SMONICA
Rasposranjena je u Istočnoj Srbiji, Pomoravlju, Šumadiji itd.
Osobine – Crne je boje, spada u teška, zbijena zemljišta i liošije je strukture. Teško se obrađuje a pri oranju se stvaraju grudve.
Inače smonice sadrže dosta bijnih hraniva ali zbog svoje strukture ta hraniva slabo dolaze do izražaja. Primenom određenih mera popravke zemljišta smonica se može preobratiti u kvalitetan tip zemljišta.
Iskorišćavanje – Na ovom tipu zemljišta dobro uspeva kukuruz, crvena detelina, grahorica. Uz primenu popravke zemljišta na smonici od voća uspeva najviše šljiva i kruška.Osobine smonice mogu se popraviti unošenjem krečnjaka – Kalcizacija- sa istovremenim ?ubrenjem stajnjakom. Takođe dobro može se unositi i veštačko đubrivo.
Vrste zemljišta širom teritorije Srbije
Vrste zemljišta – GAJNJAČA
Ima je u celoj Srbiji kako u ravničarskim tako brdskim i planinskim predelimar.Najčeše se javlja u brdskim predelima.
Nakon iskrčenih hrastovih šuma nastalo je obradivi zemljište – gajnjače. U površinskom sloju boja im je mrka, mrkosmeđa, a ta se boja na ovom tipu zemljišta ne menja ni u dubljim slojevima. Obrađuje se lakše od smonica. Ukoliko ima dosta padavina – kiše ova zemlja se brzo raspada i pretvara u blato koje se nakon sušenja teško održava.
Uz primenu adekvatnih agrotehničkih mera i gajnjače se pretvaraju u plodna zemljišta sa dobrim prinosima.
Iskorišćavanje – Na gajnjači uspevaju svi njivski usevi ali kao što je već rečeno uz primenu adekvatnih agrotehničkih mera.
Dobre su za gajenje voćaka naročito šljiva, krušaka i nekih sorti jabuka naročito u brdskim predelima pa u tom pravcu treba i usmeriti poljoprivrednu proizvodnju.
Petkanić Zorica PSSS Negotin
Vrste zemljišta širom teritorije Srbije
ČERNOZEM je karakterističan za Panonski basen. Najrasprostranjeniji je u Vojovodini, Mačvi i jednom delu Stiga. Pogodan je za uzgoj žitarica, šećerne repe, suncokreta i drugih kultura.
DEGRADIRANI ČERNOZEM nastaje pod uticajem veće količine padavina i većeg nagiba zemljišta. Ima manje humusa od černozema. Karakterističan je za Panonski basen.
ALUVIJALNO TLO javlja se u rečnim dolinama Panonskog basena i veoma je plodno.
GAJNJAČA se javlja u krajevima sa više vlage. Karakteristična je za Planinsku oblast. Sadrži malo humusa i pogodna je za ratarstvo i povrtlarstvo.
SMONICE se javljaju uz gajnjače i karakteristične su za Šumadiju, Mačvu, u dolinama Velike, Zapadne i Južne Morave i Timoka ( Planinska oblast ). Popravlja se dodavanjem veštačkog djubriva i gajenjem lucerke. Pogodna je za gajenje ratarskih kultura, krmnog bilja i voća.
PODZOLI se javljaju u Planinskoj oblasti gdje ima dosta padavina. Prirodna vegetacija podzola su sume. Gajenje poljoprivrednih kultura moguće je uz primenu agrotehničkih mera i obilnog djubrenja.
PLANINSKE CRNICE se javljaju u Planinskoj oblasti. Bogata je humusom i vrlo je plodna. Uspevaju planinske trave i planinske žitarice: zob i raž.
PSSS Srbije
foto pixabay.com