Žetva soje je najveći problem u proizvodnji soje zbog velikih gubitaka koji dostižu i do 20%. Nedostatak odgovarajućih kombajna i nepravilno podešavanje žitnih kombajna prilikom žetve soje glavni su razlozi većih gubitaka naročito na neravnom zemljištu, jasno je zašto pitanju podešavanja kombajna za žetvu soje treba posvetiti posebnu pažnju.
Za uspešnu žetvu soje žitni kombajn sa standardnim hederom treba podesiti na sledeći način:
- heder mora biti horizontalan
- obavezno uskladiti broj obrtaja vitla sa brzinom kretanja kombajna
- izabrati odgovarajući položaj vitla hedera
- smanjiti broj obrtaja bubnja na 500-700 o/min
- podesiti zazor bubnja u zavisnosti od vlažnosti semena
- podesiti otvore sita u zavisnosti od krupnoće semena a limove ventilatora potpuno otvoriti
Žetva soje počinje sa podešavanjem kombajna
Prilikom žetve potrebno je uskladiti radnu brzinu sa stanjem useva. Preporuka je ići nešto sporije kako bi visina reza kose bila što niža. Tako se smanjuju žetveni gubici jer se požanju i niže mahune, a to je važno zato što najkrupnije i najkvalitetnije seme nalazi baš u tim, donjim mahunama.
Pridržavajući se ovih uputstava proizvođač može da sačuva i do 20% prinosa.
dipl.ing Snežana Stojković-Jevtić savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo
Soja ove sezone, 2021722., nije uspešno podnela sve izazove – klima je bila veoma nepredvidiva, bolesti su bile prisutne, suša je sprečila dobro nalivanje zrna i prinosi su niži za 40 – 50 procenata. Cena nove soje na Produktnoj berzi u Novom Sadu je 81,00 dinara za kilogram (bez PDV – a). U odnosu na cenu na berzama 2020. godine to je za 200% više (cena je bila 40,00 dinara za kilogram bez PDV – a). Sa svetskih berzi stižu vesti da će žetva soje u SAD – u biti dobra i da će ponuda biti na nivou višegodišnjeg proseka prinosa – oko 115 miliona tona za ponudu tokom nastupajuće jeseni i zime. U Brazilu će početi setva soje u septembru, ali uz manjak vlage u zemljištu što nije dobar početak, ali do februara 2023. godine i žetve ima dosta vremena da se dostigne rekordna proizvodnja od 143 miliona tona!!!