Najnovije vesti
Početna » Agroekonomija » Holandska farma zaposli čitavu porodicu

Holandska farma zaposli čitavu porodicu

Holandska farma – često slušamo o načinu rada u poljoprivredi, u Evropi. Veliki proizvođač poljoprivrednih proizvoda je Holandija. Jedna crtica o tome. Kada kažemo Holandija u proizvodnji mleka, prvo pomislimo na crno-beli holstein. No, mi smo posetili jednu atipičnu, ali ipak uobičajenu farmu krava u Holandiji. Uobičajena je iz ovih razloga. Imaju od 30 do 60 krava, zemlje tačno toliko koliko treba za tu proizvodnju, a na toj farmi radi cela porodica i niko pored njih. Atipična je iz razloga što se uzgaja pasmina slična simentalskoj i to po ekološkim principima. Meuse-Rhine-Issel pasmina. Inače, celi taj kraj Holandije je, tako reći – farma do farme. U biti, celi kraj je jedna velika mlečna farma.

Esbeek je selo, ali u biti jedno malo za naše pojmove široko selo, gde je na svakih nekoliko stotina metara farma i porodična kuća. Tako i Marco van Liere sa svojom porodicom živi u sklopu svoje farme, što možete i videti na našim fotografijama. Marko ima 39 godina i u provinciji North Brabant poznati je proizvođač eko-mleka. Kao što je i uobičajeno, farmu je nasledio od svoga oca koji je bio jedan od prvih eko-proizvođača mleka u Holandiji pa tako i Marko sa svoja dva sina nastavlja tu proizvodnju. Hranu za krave proizvode na svojih 60 hektara od kojih je pet hektara kukuruz, 10 hektara su ostale ratarske kulture, a na ostatku, a to je većina hektara, su trave. Njegove krave, a ima ih 70, daju oko 6.500 litara mleka godišnje sa oko 4,2 posto mlečne masti i 3,6 posto proteina. To je pasmina goveda koja je nastala u Holandiji i Nemačkoj. Ona dobija svoje ime iz regije u kojoj je uzgajana, gdje su tri reke – Meuse, Rajna i Issel. Pasmina je inače poznata kao MRI ili MRIJ. Razvijena je u drugoj polovici 19. veka.

Holandska farma zaposli porodicu

 Od 1874. je registrirana u Nederlands Rundvee Syndicaat (NRS), te je registrirana kao pasmina od 1905. Cilj je bio stvoriti goveda koja se mogu koristiti za proizvodnju mlečnih proizvoda i mesa. Dakle sličan cilj kao i kod Simentalca. Danas postoji oko 35.000 Meuse Rhine Issel goveda u Holandiji. No, u klasično mlečnim farmama u Nizozemskoj se uvek ipak koristi Holstein. Tako da je ova pasmina samo za one koji žele eko proizvodnju ili u dva pravca – mleko i meso.

Junice su posebno poznate po vitalnosti u toku rasta, dok vreme osemenjivanja ovisi o telesnom razvoju, a ne o starosti životinje. Idealno vreme za prvo telenje kod junica je razdoblje starosti od 24 i 32 meseca. Na farmi van Lierovih srećemo opremu Dairymaster iz Irske koja je također za nas novost. No, kao što smo videli, od izmuzišta do ostale opreme u štali radi se o vrhunskoj opremi koju inače ne srećemo u našim krajevima.

autor:dipl. agronom Damir Rukovanjski 
foto Damir Rukovanjski

Pročitaj i ...

izbor jaja proteini nosivost jaja tretman jaja

PROTEINI nosivost koka nosilja, energija

PROTEINI  nosivost koka nosilja. Potrebe kokoši nosilja u pojedinim hranljivim materijama u zavisnosti od životnog …

Leave a Reply